Wydarzenia 17 kwi 2020 | Redaktor
Czy noszenie maseczek ma sens? COVID-19 okiem specjalisty

fot. ilustracyjna, Pixabay

Za nami pierwszy dzień obowiązku zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Czy to pomaga? – Zwykła maseczka nie chroni przed wirusem, ale przed wytwarzaniem aerozolu i dzięki temu wirus nie ma nośnika – mówi dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.

Od czwartku (16 kwietnia) w całym kraju obowiązkowo należy zasłaniać nos i usta, przebywając w przestrzeni publicznej. W transmisji live prowadzonej przez Wyższą Szkołę Gospodarki 3 kwietnia, dr n. med. Paweł Rajewski, prof. WSG, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych, mówił o tym, dlaczego maseczki są potrzebne i w jakim celu powinniśmy je zakładać.

– Mając maseczkę, nawet płócienną, nie wytwarzamy tyle aerozolu, dzięki temu wirus rozprzestrzeni się na mniejszą odległość – informował. Zwykłe maseczki bez filtra nie ochronią przed wirusem SARS-CoV-2, ale są polecane przez lekarza po to, aby zmniejszyć ryzyko przenoszenia wirusa na odległość poprzez zmniejszenie wydzielania aerozolu podczas kaszlu czy kichania (lub mówienia – przyp. red.) przez osoby chore, zakażone. – Taki aerozol przez niezasłonięte usta może się przenosić na odległość nawet 8 metrów, stąd tak istotna rola maseczek w zmniejszaniu ekspozycji na wirusa innych osób z otoczenia – uważa doktor.

Do zakrywania możemy wykorzystać zarówno ochronne maseczki, jak i zwykłą chustkę czy szalik. – Maseczki o najwyższym standardzie – FFP3 powinny być wykorzystywane tylko przez personel medyczny, który wykonuje jakąś inwazyjną procedurę, np. pobiera wymaz głęboki u pacjenta zakażonego. Pozostałe procedury nie wymagają aż tak wysokiej ochrony – wystarcza maska FFP2 lub maska chirurgiczna typu drugiego.

Maseczki – jak je nosić?

Na facebookowym profilu lekarza, w poście z 15 kwietnia, możemy znaleźć informacje, jak poprawnie używać maseczek. Doktor Rajewski między innymi przypomina, że jednorazowe maseczki ubieramy tylko raz – nie pierzemy ich ani nie dezynfekujemy, a używane powinny być maksymalnie przez cztery godziny. Bawełniane natomiast mogą być użyte ponownie po dezynfekcji lub wypraniu (60 st. przez 45 min.) i wyprasowaniu lub wyparzeniu. Warto też pamiętać, że maseczek nie pierzemy z innymi ubraniami.

Ostrzega także, że nie wolno zsuwać i zakładać maseczek z powrotem – w ten sposób używanie maseczek może bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Usta i nos należy zakrywać dokładnie. Osoby z bujnym zarostem powinny go zgolić lub mocno przystrzyc.

https://www.facebook.com/wsg.bydgoszcz

„Wychodząc ze sklepu czy z pracy nie [wolno] nasuwać maseczki na czoło, brodę czy zsuwać na szyję, jeśli jej nie używamy, bo może być ona źródłem potencjalnego zakażenia” – czytamy na profilu lekarza. „Z tego samego powodu nosząc maseczkę, nie dotykajmy jej od frontu, nie drapmy się przez maseczkę, jeśli nas skóra zaswędzi i nie ściągajmy jej, łapiąc za front! Bo zamiast funkcji ochronnych, zmniejszających ryzyko zakażenia, zwiększymy je!” – pisze doktor Rajewski.

Przypomina także, że po zdjęciu maseczki należy umyć lub zdezynfekować ręce.

Czy maseczki bawełniane, szale, chusty itp. chronią przed SARS-CoV-2... nie – stwierdza na koniec – ale trzeba stosować się do zaleceń”. „(...) Jeśli można, stosujecie maseczki skuteczne: chirurgiczne i z filtrami... a jeśli nie, stosujmy się do zaleceń, zmniejszając aerozol” – pisze.

Cały post doktora Rajewskiego jest dostępny tutaj: 

WSG – internetowe wyzwanie

Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, gdzie wykłada dr Rajewski, zachęca do wykonywania własnych maseczek, tworząc facebookowy challenge. Powstałe w ten sposób maski niekoniecnzie muszą być przeznaczon do rzeczywistego użytku – Zaskoczcie nas swoją kreatywnością i pokażcie wykonane przez siebie maseczki z tkanin, papieru lub innych materiałów, które przyjdą Wam do głowy – zapowiada uczelnia. Najciekawsze pomysły zostaną nagrodzone.

Klaudia Peplinska, mk

Wykorzystanie cytatów z transmisji za zgodą WSG.

Czytaj także: Kto nie musi zasłaniać nosa i ust?

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor