Wydarzenia 19 paź 2019 | mk
Dzwonków nie ma, są nauczyciele z sercem. Szkoła szpitalna świętowała 60-lecie [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

17 oddziałów w trzech bydgoskich szpitalach – to tu pracują nauczyciele Zespołu Szkół nr 33 Specjalnych dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej. Placówka 60-lecie działalności uczciła w Operze Nova.

– To szkoła inna niż wszystkie. Nie ma klas lekcyjnych, nigdy nie dzwoni dzwonek, ale nauczyciele wychodzą naprzeciw uczniom znajdującym się w specyficznej sytuacji: objętych leczeniem – tłumaczyła dyrektor Izabela Maciejewska. – Nie tylko uczymy, ale i pomagamy rozwiązywać różne problemy. Ułatwiamy w miarę bezstresowy powrót do szkół macierzystych.

Zajęciami szkolnymi – lekcyjnymi i pozalekcyjnymi – objęci są młodzi pacjenci Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego, Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego i Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. A. Jurasza. Nauczyciele, wychowawcy pracują z nimi w salach zajęciowych i przy łóżkach – jeśli dzieci z powodów zdrowotnych nie mogą wstawać.

Lekcje, dopasowane indywidualnie do potrzeb i możliwości ucznia, mają pomóc nadrabiać zaległości szkolne, zajęcia pozalekcyjne – przezwyciężać stres związany z chorobą, pobytem w szpitalu, z dala od rodziny.

Na otwarcie uroczystości wystąpił zespół „To i OwO” z ZS nr 8 w Bydgoszczy/fot. Anna Kopeć

Dyrektor Izabela Maciejewska z częścią wyróżnionych podziękowaniami/fot. Anna Kopeć

Podczas piątkowej (18 października) uroczystości placówka, w uznaniu zasług dla regionu, z rąk Czesława Ficnera z Departamentu Edukacji i Kultury Urzędu Marszałkowskiego, otrzymała Medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik przeczytał list  z gratulacjami i podziękowaniem od wojewody Mikołaja Bogdanowicza.

Obecni byli przedstawiciele personelu medycznego bydgoskich szpitali, rodziców i uczniów, zaprzyjaźnionych ze szkołą placówek edukacyjnych i instytucji. Pamiątki i upominki otrzymały osoby, stowarzyszenie, instytucje wspierające działalność szkoły, m.in. Stowarzyszenie Różowe Okulary, MotoDawcy Uśmiechu, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, Bursa nr 1 im. Małgorzaty Szułczyńskiej.

Wyświetlony został także film na temat placówki. Koncert zagrał zespół „Cisza jak ta”, zaprzyjaźniony z nauczycielami ZS nr 33 od czasu wizyty u pacjentów bydgoskiej onkologii.

fot. Anna Kopeć

Uroczystość zakończyła „chwila wspomnień” przy torcie, ufundowanym przez byłą uczennicę szkoły i jej mamę.

fot. Anna Kopeć

Placówkę prowadzi samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.  W skład zespołu szkół wchodzą: Przedszkole nr 81, Szkoła Podstawowa nr 52 im. Ireny Sendlerowej i XIX Liceum Ogólnokształcące im. Ireny Sendlerowej. Szkoła powstała 1 stycznia 1959 r., z siedzibą w Szpitalu Dziecięcym.

Uroczystości w Operze Nova patronował „Tygodnik Bydgoski”.

Więcej zdjęć w galerii poniżej.

mk Autor