Wydarzenia 8 lip 15:44 | Krzysztof Drozdowski
Wiceministrowie Michałek i Wdówik z rządową pomocą dla osób niepełnosprawnych

fot. Anna Kopeć

Półtora miliona złotych zostanie przeznaczone na usługi asystenckie i opiekę wytchnieniową dla bliskich osób niepełnosprawnych w regionie. W środę (8 lipca) w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim została podpisana umowa.

Podpisanie poprzedziła konferencja prasowa z udziałem wiceministrów rodziny, pracy i polityki społecznej: Iwony Michałek i Pawła Wdówika, dyrektor PFRON Aleksandry Gierej i wojewody Mikołaja Bogdanowicza. Podczas spotkania przedstawili także inne działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

- W kujawsko-pomorskim mamy 49 Środowiskowych Domów Samopomocy. Jest w nich 1790 miejsc. Oprócz comiesięcznego dofinansowania w kwocie 1750 złotych na każdego uczestnika ŚDPS, w tej chwili przeznaczyliśmy dodatkowe 1453 tysięcy na wsparcie - powiedziała wiceminister Michałek.

fot. Anna Kopeć

- W czasie pandemii, zaraz na początku, ŚDPS zostały zamknięte, gdyż baliśmy się, aby nie przytrafiło się tam żadne zakażenie. W tej chwili domy są już otwarte. Zamknięcie oczywiście nie spowodowało zatrzymania finansowania tych ośrodków. To na pewno pomogło w przetrwaniu tych miejsc, gdzie osoby niepełnosprawne mają codziennie wsparcie różnego rodzaju - zakończyła Michałek.

- To jest rzeczywiście wielka rzecz, na którą osoby z niepełnosprawnościami czekały 30 lat na pewno, kiedy prezydent i premier powiedzą: „tak, jesteście ważnymi obywatelami” - powiedział wiceminister Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

- Dopiero teraz dostrzega się fakt, że osoby niepełnosprawne funkcjonują w grupach niejednorodnych. Dostrzega się to, że są takie osoby z niepełnosprawnością, które mogą normalnie żyć, pracować, płacić podatki i chcą to robić. Tylko do tej pory nie miały takiej możliwości, albo miały ją w bardzo ograniczonym zakresie - powiedział wiceminister Wdówik.

fot. Anna Kopeć

- Są takie osoby, te najsłabsze, które potrzebują wszelkiego wsparcia, asystencji, a nawet powiedziałbym - opieki - dodał.

Paweł Wdówik wspomniał również, że od 2015 roku istnieje program Dostępność+, który obejmuje szerokie spektrum różnych aspektów życia i daje osobom z niepełnosprawnością szanse na to, że ich prawa obywatelskie będą realizowane.

- Powstał program 500+ dla osób niepełnosprawnych. Powstał też fundusz solidarnościowy. Dziś z panem wojewodą podpiszemy umowę na środki z tego funduszu na opiekę wytchnieniową i usługi asystenckie na prawie 1,5 mln złotych - poinformował wiceminister Wdówik.

fot. Anna Kopeć

Wedle słów Pawła Wdówika, program opieki wytchnieniowej oraz usług asystenckich jest tym, na co czekali wszyscy niepełnosprawni oraz ich rodziny.

- Wreszcie dzięki nim, rodziny, które musiały zapewnić 24-godzinną opiekę swoim dzieciom czy rodzeństwu, będą mieć warunki do tego, żeby wyjść i zostawić swoich bliskich w rękach profesjonalnych asystentów, którzy udzielą im wszelkiej pomocy - wyjasniał Paweł Wdówik.

- Usługi asystenckie - to jest szalenie ważne, aby osoby, które nie są w stanie samodzielnie się poruszać, przemieszczać, mogły wyjść i poczuć się jak my wszyscy. Dążymy do normalności. Po to są te usługi - zakończył wiceminister.

fot. Anna Kopeć

Na koniec Aleksandra Gierej przedstawiła działania PFRON skierowane w stronę osób niepełnosprawnych w trakcie trwania pandemii koronawirusa.

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.