Wydarzenia 30 cze 07:54 | Redaktor
Gigantyczny mandat za śmieci. O tym musicie wiedzieć

mat. ilustracyjny/fot. Anna Kopeć

Stawki opłat za wywóz śmieci w ostatnim czasie wzrosły w całej Polsce. W Bydgoszczy dodatkowo mierzyliśmy się ze zmianą firmy odbierającej odpady komunalne. Wysokie ceny spowodowały, że Polacy zaczęli szukać różnych rozwiązań. Nie zawsze zgodnych z prawem. Teraz Rząd szykuje na nich bat.

Najprostszym sposobem zmniejszenia opłat za wywzó śmieci jest zgłoszenie mniejszej ilości domowników. I ten sposób jest nagminnie wykorzystywany.

Według doniesień dziennika Rzeczpospolita Rząd przygotowuje nowelizację przepisów. Ma w niej znaleźć się zapis o 500 zł mandacie za taki czyn.

Według różnych wyliczeń nawet 5 milionów Polaków nie widnieje w ewidencji. Tym samym nie ma jak pobrać od nich opłaty za wywóz śmieci. Prawo do nakładania tego mandatu ma otrzymać Straż Miejska. Strażnicy będą mogli -jak podaje gazeta - nałożyć mandat za niezłożenie deklaracji, na podstawie której ustala się wysokość opłat za wywóz śmieci, za podanie nieprawdy w takiej deklaracji, np. zaniżenie liczby domowników, przez co płaci się mniej niż powinno oraz za niesegregowanie odpadów.

 

Inf. Rzeczpospolita

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor