Wydarzenia 13 cze 2018 | Redaktor
Gorące lato w mieście. Sprawdź, co się będzie działo

O tegorocznej ofercie na lato mówili przedstawiciele bydgoskich instytucji kultury / fot. Anna Kopeć

Bydgoszczanie spędzający lato w mieście z pewnością nie będą się nudzić. Miasto i instytucje kulturalne przygotowali moc atrakcji na ten gorący okres. W planach są koncerty, spektakle, wystawy, warsztaty tańca czy improwizacji.

Już tradycyjnie lato rozpocznie się imprezą w Myślęcinku. W tę niedzielę (17 czerwca) o godzinie 14.00 odbędzie się „Otwieracz 2018”. Główną atrakcją imprezy będą koncerty zespołu Dżem i Eweliny Lisowskiej oraz bydgoskich artystów: Anny Hnatowicz i zespołu Sielska. W ramach „Otwieracza 2018” odbędzie się również maraton zumby ku pamięci nauczycielki Ewy Kajko. Inne atrakcje to m.in. zajęcia pilatesu, konkurs skoku o tyczce dzieci i młodzieży oraz bicie rekordu Polski na największe zgromadzenie brodaczy.

Jak co roku Leśny Park Kultury i Wypoczynku przygotował wakacyjne atrakcje dla najmłodszych. Spotkania „Wakacyjne środy w zoo” będą rozpoczynały się o godzinie 11.00. W tym roku noszą nazwę „Co w przyrodzie trajkocze?” i będę przede wszystkim skupiały się na gadach i płazach. Drugi cykl spotkań to „Niedziele edukacyjne”. W godzinach od 10.30 do 17.00 można przyjść do zoo, pobrać kartę pracy, rozwiązać zadania i zgarnąć nagrody.

Już teraz LPKiW zaprasza 26 sierpnia (niedziela) na pożegnanie lata „Babie Lato”. Wystąpią Jula i zespół Afromental oraz Robert Razmus. Wydarzeniu będzie towarzyszył Bydgoszcz Holi Festival – impreza, w czasie której uczestnicy obrzucają się kolorowymi proszkami.

Stałym punktem letnich wieczorów w Bydgoszczy stała się Rzeka Muzyki. W każdą niedzielę lipca i sierpnia o godzinie 19.00 w amfiteatrze przy Operze Nova będą odbywać się koncerty. Pierwszy występ już 1 lipca, a zagra zespół Raz Dwa Trzy. Natomiast na zakończenie (26 sierpnia) koncert Kapeli ze wsi Warszawa. W amfiteatrze nad Brdą zobaczymy również spektakle teatralne i występy kabaretów. W poniedziałki (9 i 23 lipca oraz 6 i 20 sierpnia) będzie można zobaczyć spektakle w wykonaniu m.in. Emiliana Kamińskiego, Krzysztofa Materny, Olgi Bołądź oraz recital liryczny Grażyny Szapołowskiej. Kabarety występować będą w czwartki (5 i 19 lipca oraz 2 i 30 sierpnia). Na scenie zobaczymy m.in. Kabaret Młodych Panów i Kabaret Nowaki. Dla młodszych odbiorców przygotowano natomiast cykl koncertów Rzeka Muzyki Młodych. Wystąpią BOVSKA, Buslav i Krzysztof Zalewski. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Kolejny weekend (22-24 czerwca) należy do XI edycji Bydgoskiego Festiwalu Wodnego Ster na Bydgoszcz. Rozpocznie się finałowymi regatami Wioślarskiej Ligi Czwórek. Nowością na festiwalu będzie „Tawerna nad Brdą”, czyli biesiada z muzyką na żywo. Na gości czeka wspólne śpiewanie szant z zespołem Własny Port oraz nauka tańca z Janem Klimentem i Leną Tvrzovą. W sobotę (23 czerwca) o godzinie 14.00 odbędzie się spotkanie z kapitanem wyprawy jachtu Katharsis II Mariuszem Koprem, który wraz załogą w czasie żeglugi non-stop okrążył Antarktydę. Gwiazdą wieczoru będzie zespół AudioFeels, który wystąpi wraz z Orkiestrą Symfoniczną i Chórem Akademickim UAM o godzinie 21.30 na Wyspie Młyńskiej. Po koncercie pokazany zostanie laserowy spektakl „Bydgoskie Skarby”. Natomiast w niedzielę (24 czerwca) Wielki Wyścig Butelkowy, a na zakończenie koncert jazzowy Agi Zaryan w amfiteatrze.

23 czerwca (sobota) Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza na Bydgoską Noc Muzealną. Od godziny 16.00 do 22.30 (Exploseum w godzinach 15.00 – 20.00) można będzie bezpłatnie zwiedzać budynki należące do MOB. Największe wydarzenie tej nocy to otwarcie wystawy „Sztuka Współczesna z kolekcji Wojciecha Fibaka”. Sportowiec i koneser sztuki będzie gościem specjalnym Steru na Bydgoszcz i wernisażu. Wystawa dostępna do 26 sierpnia.

Na wakacje Muzeum Okręgowe przygotowało Explo Niedziele. Pierwsze spotkanie już 24 czerwca. Będzie ono poświęcone grom – klasycznym konsolom i planszówkom. Kolejne Explo Niedziele: 29 lipca i 26 sierpnia. Natomiast przy Europejskim Centrum Pieniądza 3 lipca (wtorek) ponownie zostanie otwarta strefa wolnego czasu z leżakami i kącikiem czytelniczym. W czasie wakacji MOB będzie świętować 95-lecie powstania placówki. Z tej okazji muzeum pokaże swoje najbardziej okazałe nabytki. Otwarcie wystawy 3 sierpnia w Spichrzach nad Brdą. Wakacyjne wtorki i czwartki będą należały do najmłodszych. Muzeum przygotowało warsztaty, których tematem przewodnim będą „Poszukiwacze skarbów” oraz tajemnice pracy muzealników.

Galeria Miejska bwa zaprasza przede wszystkim na wystawę pokonkursową prestiżowego, już III, Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego. Prace laureatów można oglądać do 29 lipca. W galerii odbędzie się również festiwal filmów krótkometrażowych „Euroshorts”. W dniach 21-22 czerwca (czwartek-piątek) zostaną pokazane najciekawsze filmy w blokach tematycznych: „Euroshorts dla dzieci”, „Najlepsze filmy z festiwalu Euroshorts 2017”, „Amerykański Film Reklamowy 2017. Sztuka i technika”.

Jeszcze w czerwcu rozpocznie się wydarzenie „Oko – Prolog”. 28 czerwca (czwartek) o godzinie 18.00 obędzie się wernisaż wystawy „Twarz i Maska: Werner Herzog”. W czasie otwarcia przeprowadzony będzie wywiad wideo z Lucki Stipeticiem, bratem Wernera Herzoga. Podczas „Oka – Prolog” odbędzie się m.in. wystawa fotografii Piotra Różyckiego „Czarny Piotruś” oraz pokaz filmu Herzoga „Szklane serce”. Wydarzenie „Oko – Prolog” jest wstępem do Międzynarodowych Spotkań Nieprzypadkowych „Oko nigdy nie śpi”, które odbędą się w dniach 1–4 lipca w Pałacu w Ostromecku.

Pracownia Teatru i Tańca Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na letnie cykle teatralne dla dorosłych i dzieci. Jeden z nich to „Letnia scena impro”, czyli plenerowe spektakle improwizowane w każdy czwartek o godzinie 20.00. Jako pierwszy (5 lipca) wystąpi Kanadyjczyk Lee White. Chętne osoby będą mogły poimprowizować z gościem na scenie. Ponadto Lee White poprowadzi w Ostromecku trzydniowe warsztaty dla improwizatorów z całego kraju. W tym cyklu zobaczymy również bydgoski teatr improwizowany wymyWammy (12 lipca). Wstęp wolny.

Ostromecko jak zawsze zaprasza bydgoszczan i mieszkańców regionu. Tam cały czas można oglądać Kolekcję Zabytkowych Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego. Jest to druga pod względem wielkości kolekcja w kraju, liczy ponad 60 XIX-wiecznych instrumentów. W każdą letnią niedzielę o godz. 16.00 w Ostromecku odbywać się będą koncerty „Muzyczne tarasy”. Dla gości zaśpiewają dla artyści związani z bydgoską Operą Nova. Natomiast w dniach 17-18 sierpnia kolejny najazd szwedzki na Ostromecko. „Jak Szwed pod Bydgoszczą wojował” to rekonstrukcja bitwy z czasów, gdy Szwedzi zajęli dwór Dorpowskich w Ostromecku oraz potyczek z czasów potopu, które miały miejsce między wojskami Czarneckiego a Szwedami broniącymi się w widłach Wisły i Brdy.

Szczegółowe plany letnich imprez znajdują się na stronach wspomnianych instytucji.

Joanna Gwizdała

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor