Wydarzenia 9 sie 20:20 | Redaktor
Gorąco, więc niebezpiecznie. Służby ostrzegają [KOMUNIKAT]

fot. ilustracyjne/Pixabay

Nikogo nie zostawiajmy w samochodach, nie kąpmy się na dzikich kąpieliskach. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego apeluje o właściwe zachowanie podczas upałów.

W najbliższych dniach termometry nadal pokazywać będą ponad 30 stopni w cieniu. W związku z tym MSWiA oraz Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Bydgoszczy przypominają, że wysoka temperatura jest szczególnie niebezpieczna dla niemowląt i małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku, ale zaszkodzić może każdemu. – Starajmy się nie przebywać w pełnym słońcu – apelują służby. – Jeśli nie musimy, nie wychodźmy z domu w godzinach południowych. Każdy powinien pamiętać o wypijaniu dużej ilości wody i unikać zbędnego wysiłku fizycznego. Zachowajmy rozwagę również podczas jazdy samochodem – w trakcie upałów nasza koncentracja jest osłabiona. Pod żadnym pozorem nie wolno też zostawiać dzieci ani zwierząt w zaparkowanym pojeździe

Wysokie temperatury sprawiają, że wiele osób szuka ochłody w wodzie. MSWiA oraz służby wojewody apelują o rozsądek i nieprzecenianie swoich możliwości w czasie wypoczynku nad wodą. Tylko od początku sierpnia br. utonęło już w Polsce 49 osób.

Przede wszystkim zadbajmy sami o nasze bezpieczeństwo i przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych. Pływajmy tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy i pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu

Warto przypomnieć, że „dzikie kąpieliska” można zgłosić za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na stronie internetowej Policji. W ten sposób także możemy przyczynić się do zapobiegnięcia tragedii.

Jeśli nad wodą zauważymy niebezpieczną sytuację, zawsze dzwońmy na numer alarmowy 112. Właściwa reakcja może uratować komuś życie. 

 

Źródło: KPUW

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor