Wydarzenia 16 maj 21:41 | Redaktor
Gwiazdy na obchodach święta województwa [PROGRAM]

fot. Piotr Porębski

Kayah, Krzysztof Zalewski, Katarzyna Skrzynecka, Andrzej Piaseczny, Grzegorz Hyży, Czesław Mozil, Dawid Kwiatkowski, Maria Sadowska, Monika Kuszyńska i Reni Jusis wystąpią w czasie obchodów Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Tegoroczne obchody zawitają aż do 11 miast. Okazja jest wyjątkowa, w tym roku mija bowiem dokładnie 20 lat od utworzenia województwa kujawsko-pomorskiego. Jak podkreśla marszałek Piotr Całbecki, dwie dekady, które upłynęły od reformy administracyjnej, były dla regionu niezwykle ważne. - Dynamiczny rozwój i umacniająca się samorządność poszły w parze z kształtowaniem się autentycznej wspólnoty i lokalnej tożsamości. Dzięki temu Kujawy i Pomorze są naszą małą ojczyzną. Kolejne święto to okazja nie tylko do znakomitej zabawy, ale też do lepszego poznania regionu —  podsumowuje marszałek.  

Organizatorzy zadbali o to, by coś dla siebie znaleźli wszyscy mieszkańcy i goście województwa: od najmłodszych, aż po seniorów. Nie zabraknie więc koncertów, tradycyjnych potańcówek ze znanymi tancerzami, pokazów balonowych, wydarzeń artystycznych, naukowych, kulinarnych i sportowych. Czego możemy się spodziewać?

Zaczynamy od muzyki

1 czerwca, Dzień Dziecka, to czas na pierwsze wydarzenia w Grudziądzu. Parada Orkiestr Dętych Województwa, koncert grupy Rebel Babel & L.U.C, Potańcówka Międzypokoleniowa, kulinarna wyspa smaku, strefa zabaw dla najmłodszych, pokaz tańca Jana Klimenta i Lenki Klimentovej, to tylko część przygotowanych atrakcji. Gorący dzień zakończy o 21:00 występ jednego z najpopularniejszych obecnie polskich muzyków — Krzysztofa Zalewskiego.

Również pierwszego dnia czerwca bawić się będzie Włocławek. Na Bulwarach im. J. Piłsudskiego zmierzą się ze sobą najciekawsze kapele z województwa kujawsko-pomorskiego. Dzieci będą mogły poszaleć w strefie zabaw oraz w atrakcyjnej formie poznać przepisy drogowe w miasteczku bezpieczeństwa. A nieco starsi —  obejrzeć muzyczno-taneczne show z udziałem Stefano Terrazzino. Punktualnie o  godzinie 20:30 na scenie pojawi się gwiazda wieczoru — Kayah.

Filmowa Bydgoszcz czy niebo nad Toruniem?

Wiele wrażeń czeka na mieszkańców Bydgoszczy, która w niedzielę 2 czerwca zamieni się w dziecięcą krainę za sprawą rodzinnego festynu „Bajkowa Bydgoszcz”. Dla najmłodszych zaplanowano kolorową paradę, która wyruszy z Placu Wolności, oraz festyn rodzinny na Wyspie Młyńskiej. W piątek 7 czerwca w Filharmonii Pomorskiej odbędzie się koncert upamiętniający 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Bydgoszczy (wydarzenie  biletowane).

Dzień później na Wyspie Młyńskiej zabrzmi najpiękniejsza muzyka filmowa związana z Kujawami i Pomorzem. Jest w czym wybierać, bo przez ostatnie sto lat w regionie powstało co najmniej kilkadziesiąt popularnych filmów i seriali. Większość możemy poznać w ramach Kujawsko-Pomorskiej Trasy Filmowej (www.film.kujawsko-pomorskie.pl). Na koncercie „Wyspa Kina” wystąpi śmietanka polskiej sceny muzycznej: Maria Sadowska, Filip Lato, Monika Kuszyńska, Piotr Zioła, Reni Jusis, Marek Dyjak, Bovska i Marcelina. Artyści wykonają najpiękniejsze utwory do filmów, które powstały w regionie, bądź były zrealizowane przez pochodzących z niego twórców. Organizatorzy upamiętnią też jedną z największych przedwojennych gwiazd, urodzoną w Toruniu Helenę Grossównę. W tym roku mija 115 lat od narodzin i 25 lat od śmierci aktorki.

A co zobaczymy w Toruniu? Miasto Kopernika na pierwsze imprezy w ramach Święta Województwa poczeka do 5 czerwca. To wtedy w Centrum Kultury Dwór Artusa zabrzmi koncert „Pory Roku Vivaldiego z Mistrzem” w wykonaniu skrzypaczki Anny Marii Staśkiewicz z Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis. Jako soliści wystąpią uczniowie szkół muzycznych wyłonieni w przesłuchaniach.

Kulminacja wydarzeń nastąpi dwa dni później. Piątek 7 czerwca rozpocznie się od Mszy świętej w Katedrze śś. Janów oraz od uroczystej sesji Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, podczas której będą nadane honorowe obywatelstwa regionu.  Uroczysty tytuł otrzymają prymas senior abp. Henryk Muszyński oraz fizyk prof. Stanisław Dembiński.

Kasia Kowalska/fot.Zija_Pióro

Po południu warto spojrzeć na toruńskie niebo, zrobi się bowiem naprawdę kolorowo —  ruszy Turniej Balonowy o Puchar Marszałka Województwa. Na zakończenie pełnego wrażeń dnia zaplanowano koncert „Pod wspólnym niebem”. O 21:00 na placu za Urzędem Marszałkowskim wystąpią: Grzegorz Hyży, Kasia Kowalska, Czesław Mozil, Dawid Kwiatkowski, Ten Typ Mes, The Dumplings i Mariusz Lubomski. Tematem przewodnim tradycyjnie już będą piosenki nawiązujące do nieba, gwiazd i kosmosu —  czyli tego, co łączy wszystkich ludzi, niezależnie od wieku, przekonań i szerokości geograficznej.

Kasia Skrzynecka w Inowrocławiu, Piasek w Brodnicy

Jak co roku Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego zawita także do Inowrocławia. W niedzielę 2 czerwca o 16.30 oraz o 19.00 w Parku Solankowym odbędą się pokazy tańca, które poprowadzi popularny tancerz Robert Kochanek. Natomiast o 17:30 w tym samym miejscu zaśpiewa wokalistka i aktorka Katarzyna Skrzynecka. Znana ze swojej energii artystka z pewnością błyskawicznie rozrusza zebraną publiczność!

Miłośników nauki na pewno przyciągnie coroczny AstroFestiwal, który odbędzie się 8 czerwca w malowniczej scenerii ruin zamku krzyżackiego w Brodnicy. W programie między innymi pokazy astronomiczne, prelekcje popularnonaukowe, obserwacje nieba, a ze spraw nieco bardziej przyziemnych — kulinarna Wyspa Smaku. Do gwiazd na firmamencie dołączy ta na scenie. Punktualnie o 22:00 wystąpi cieszący się ogromną popularnością Andrzej Piaseczny.

Sztuka i sport

Święto Województwa będziemy obchodzić także w innych miejscowościach Kujaw i Pomorza. W wielu z nich, m.in. Mroczy, Tucholi, Koronowie i Solcu Kujawskim pojawi się mobilna wystawa Galerii Rusz. Miasta regionu odwiedzi również specjalnie przygotowany okolicznościowy mural, a w Jabłonowie Pomorskim odbędzie się koncert „W krainie uśmiechu”. Jak zwykle nie zabraknie wydarzeń sportowych: we Włocławku, Inowrocławiu, Bydgoszczy i Grudziądzu rozegrany zostanie uliczny turniej koszykarski 3X3 Basket Tour.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor