Wydarzenia 13 lip 2019 | Redaktor
Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia pokażą w Bydgoszczy

mat. PISF

W niedzielę (14 lipca) odbędzie się plenerowy pokaz arcydzieł polskiej kinematografii z cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”.

Polski Instytut Sztuki Filmowej zaprasza od godz. 16.30 na plac przed Filharmonią Pomorską (ul. Andrzeja Szwalbego 6), by wspólnie obejrzeć wybrane dzieła, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju polskiej kinematografii. Repertuar tego cyklu oparty jest na liście najważniejszych polskich filmów, sporządzonej na zlecenie PISF przez specjalną komisję pod przewodnictwem prof. Tadeusza Lubelskiego.

Najpierw pokazany zostanie film dokumentalny „Siedem kobiet w różnym wieku” w reż. Krzysztofa Kieślowskiego. Następnie wyświetlony zostanie film „Zaklęte rewiry” Janusza Majewskiego.

Po krótkiej przerwie, o godz. 18.50 widzowie zobaczą „Świteź”, a tuż po filmie o godz. 19.15 odbędzie się spotkanie z reżyserem tej słynnej animacji - Kamilem Polakiem. W spotkaniu wezmą udział również: krytyk filmowy Łukasz Maciejewski oraz odtwórca jednej z głównych ról w kolejnym z pokazywanych filmów - Zygmunt Malanowicz. O godz. 20.15 zaprezentowany zostanie słynny „Nóż w wodzie” w reż. Romana Polańskiego.

Podczas wydarzenia przewidziane są konkursy oraz inne atrakcje. Wstęp jest bezpłatny.

Ideą organizacji pokazów jest upowszechnienie i promocja polskiej klasyki filmowej, zwłaszcza wśród młodego pokolenia.


 „Siedem kobiet w różnym wieku”, reż. Krzysztof Kieślowski, (1978), 15 min

Krótkometrażowy film dokumentalny przedstawia subtelne portrety siedmiu baletnic, od małej dziewczynki po doświadczoną instruktorkę.

„Zaklęte rewiry”, reż. Janusz Majewski, (1975), 98 min

Ekranizacja głośnej przed wojną powieści „Zaklęte rewiry” Tadeusza Kurtyki, znanego pod pseudonimem Henryk Worcell. Opowieść o awansie wiejskiego chłopaka z pomywacza na kelnera w restauracji prestiżowego hotelu „Pacyfik”. Wspinanie się po kolejnych szczeblach kariery okupione jest licznymi upokorzeniami. Jest to studium środowiska podporządkowanego ścisłym rygorom, rządzonego wilczymi prawami.

„Świteź”, reż. Kamil Polak, (2010), 21 min

Adaptacja romantycznej ballady Adama Mickiewicza noszącej ten sam tytuł. Przedstawia historię tajemniczego jeziora, na dnie którego znajduje się zaklęte średniowieczne miasto.

„Nóż w wodzie”, reż. Roman Polański, (1962), 101 min

Debiut fabularny Romana Polańskiego, pierwszy polski film nominowany do Oscara. Po premierze w 1962 roku obraz wywołał skrajnie przeciwne reakcje.

Podczas podróży nad jezioro małżeństwo spotyka młodego człowieka, który daje się namówić, by przyłączyć się do nich i wypłynąć wspólnie jachtem na jezioro. W trakcie rejsu z każdą godziną zaczyna narastać konflikt między mężczyznami.

(Opisy filmów na podstawie informacji pochodzących z portali: filmpolski.pl, akademiapolskiegofilmu.pl, ninateka.pl, culture.pl).

Cykl „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia” wystartował 12 lipca br. w Szczecinie. Bydgoszcz jest drugim przystankiem na trasie projektu. Kolejne odsłony cyklu plenerowych pokazów „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia” odbędą się w Lublinie, Olsztynie, Gdyni, Karpaczu i Międzyzdrojach.

Cykl „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia” Instytut realizuje w ramach Wieloletniego Programu Rządowego  Niepodległa na lata 2017-2022 ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor