Wydarzenia 19 paź 2018 | Redaktor
Kobiety pistolety w obozie Stutthof. Wykład o Polkach z powstania

fragment plakatu wystawy „Kobiety pistolety” / źródło: stutthof.org

W czasie Powstania Warszawskiego walczyli nie tylko mężczyźni, ale i kobiety. Wirginia Węglińska przedstawi losy czterdziestu dziewcząt - uczestniczek Powstania Warszawskiego, które trafiły do obozu koncentracyjnego w Stutthofie. Nazywano je „kobietami pistoletami”. Wstęp na wykład jest bezpłatny.

W przyszły wtorek (23 października) odbędzie się wykład pt. „Kobiety pistolety. Polki-jeńcy wojenni w obozie koncentracyjnym Stutthof”. Wygłosi go Wirginia Węglińska z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Wykład przybliży losy czterdziestu kobiet, które walczyły w Powstaniu Warszawskim jako łączniczki i sanitariuszki. Mimo że były jeńcami wojennymi, 29 września 1944 r. Niemcy deportowali je do obozu koncentracyjnego Stutthof. Wyróżniały się wśród innych więźniarek. Ubrane były w powstańcze mundury - kombinezony i kurtki z biało-czerwonymi proporczykami oraz polskimi orzełkami na furażerkach. W obozie nazywano je „kobiety pistolety”. Jak pisał Krzysztof Dunin-Wąsowicz: „W Stutthofie, gdzie było wiele cierpienia i męczeństwa, nie widzieliśmy dotąd pierwiastków heroicznych. Te 40 dziewcząt, to był pierwszy czynnik bohaterski, który wszedł między druty i wieżyczki Stutthofu”.   

Wykład rozpocznie się o godz. 17.00 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy (Stary Rynek 22-24). Całe spotkanie poprowadzi Regina Dąbkowska z Delegatury IPN w Bydgoszczy. Wstęp na wykład jest wolny.

Wirginia Węglińska jest politologiem i historykiem, ukończyła Uniwersytet Gdański. Pracuje w Dziale Naukowym Muzeum II Wojny Światowej, gdzie specjalizuje się w historii obozów koncentracyjnych. W ramach pisania pracy doktorskiej prowadzi badania nad kobiecą częścią KL Stutthof. Jest również autorką wystaw i publikacji poświęconych tej tematyce. W 2016 roku pod jej redakcją ukazał się zbiór wspomnień pt. „Stutthof w kobiecych narracjach”.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor