Wydarzenia 13 maj 10:38 | Redaktor
Kolejne odkrycie archeologiczne pod bydgoską ziemią [ZDJĘCIA]

fot. Anna Retkowska, Biuro Aureus

Na terenie trwającej przebudowy rond Kujawskiego i Bernardyńskiego archeolodzy odkryli fragment muru z początku XIX wieku. Budynku, którego mógł być częścią, nie znaleźli na żadnych planach.

Badania na budowie prowadzi firma „Aureus” Usługi Archeologiczne i Konserwatorskie Anna Retkowska- Fragment muru, który „wyszedł” w torowisku na ul. Bernardyńskiej, pochodzi najprawdopodobniej z początku XIX wieku. Po wstępnym rozpoznaniu mamy odsłonięty fragment muru od budynku, którego nie ma w żadnych planach archiwalnych. Być może jest to budynek, który planowano wznieść, ale jego budowa nie została w pełni ukończona - tłumaczy kierująca pracami archeolog Anna Retkowska.

Fragment wykopaliska został zbadany i zadokumentowany. Mur ma być w części rozebrany z uwagi na kolizję z inwestycją.

Na razie żadne inne prace archeologiczne z tym związane nie są prowadzone. - Kolejne badania archeologiczne będą prowadzone równolegle z inwestycją, przy ścisłej współpracy z wojewódzkim konserwatorem zabytków i wykonawcą robót budowlanych, aby jak najmniej kolidowały czasowo z terminami budowy – tłumaczy Retkowska. Po zakończeniu wszystkich prac zostanie wydanie całościowe sprawozdanie.

fot. Anna Retkowska, biuro Aureus

Prace prowadzone są na zlecenie inżyniera kontraktu Inko Consulting Sp. z.o.o.

Inwestycja w tym rejonie zakłada budowę nowego torowiska tramwajowego i drugiej jezdni na odcinku od ronda Kujawskiego do ronda Bernardyńskiego. Zaplanowana jest modernizacja obu rond oraz dróg dojazdowych. Prace mają potrwać jeszcze ok. 1,5 roku.

sw, mk

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor