Wydarzenia 8 maj 2018 | Redaktor
Kwiaty i wieńce pod Pomnikiem Wolności w 73. rocznicę zakończenia wojny

fot. Anna Kopeć

Oficjalne uroczystości z okazji 73. rocznicy kapitulacji hitlerowskich Niemiec i zakończenia działań zbrojnych II wojny światowej w Europie odbyły się dziś (8 maja) na placu Wolności.

Uroczystości rozpoczęła Msza święta w kościele Świętych Braci Apostołów Piotra i Pawła. Po niej uczestnicy przemaszerowali w towarzystwie bydgoskiej Orkiestry Wojskowej pod Pomnik Wolności. Okolicznościowe przemówienia wygłosili: prezes zarządu wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych płk Bogdan Jagodziński, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau.

Prezes Jagodziński w bardzo emocjonującym i poruszającym wystąpieniu złożył hołd ofiarom wojny. Dodał, że Polacy przelewali krew na wszystkich frontach, nie tylko służąc w regularnych armiach, ale również w partyzantce i zbrojnym ruchu oporu. - Sztandar „Bóg, Honor i Ojczyzna” zawsze przyświecał i zawsze był wzorem tej służby - mówił.

Prezydent Bruski podkreślił, że „powinniśmy cieszyć się pokojem, wolnością i tym, że możemy w Bydgoszczy posługiwać się mową ojczystą”. Dodał też, że „gwarantem pokoju w naszych czasach jest Unia Europejska”. - Jesteśmy dumni z Bydgoszczy i dumni z niepodległej i pod takim hasłem świętujemy ten wyjatkowy rok - dodał. 

Wicewojewoda Ramlau położył nacisk na narodowe umiłowanie wolności. –  Wszelkiej maści totalitaryzmy mają jedego wroga, tym wrogiem jest wolność. Wolność, która  jest i była zawsze kośćcem polskości.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor