Wydarzenia 10 cze 2019 | Redaktor
Muzea w regionie „opowiedzą” o wolności. Wspólny projekt na wakacje

fot. Anna Kopeć

MIASTO-LUDZIE-WOLNOŚĆ to nazwa drugiej edycji projektu, w ramach którego 18 muzeów w okresie wakacyjnym tworzy kujawsko-pomorski muzealny szlak kulturowy. Celem projektu jest zachęcenie do odbywania podróży i odkrywania ciekawych, a czasem mało znanych, miejsc naszego regionu.

Przedstawiciele poszczególnych muzeów swoje programy w ramach projektu zaprezentowali dzisiaj (10 czerwca) przed Europejskim Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej.  

– Dwa lata temu podjęliśmy się wspólnie realizacji cyklu wystawienniczego „Miasto-Ludzie- Muzeum”. Była to i jest w dalszym ciągu wspólna inicjatywa Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich i Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego - mówił dyrektor muzeum, prof. Michał F. Woźniak. – Inicjatywa, oprócz prezentacji przez każde muzeum określonej problematyki, służy także integracji, sieciowaniu muzeów i tworzeniu pewnego rodzaju szlaku muzealno-historycznego (jeszcze nieformalnego), jak w przypadku TeH20.

Michał F. Woźniak, fot. Anna Kopeć

W ramach projektu Muzeum Okręgowe zaprezentuje wystawę pn. „Wolność jest w nas - Kościół katolicki w PRL”. W ten sposób wpisuje się m.in. w trwający w Bydgoszczy Rok Wolności.

– O wolności, w kontekście walki o nią, nie sposób pominąć roli Kościoła. Staramy się przybliżyć rolę i znaczenia instytucji Kościoła, który w tym czasie, po spacyfikowaniu partyzantki niepodległościowej oraz wchłonięciu Stronnictwa Ludowego, był realnie jedyną siłą, która mogła przeciwstawić się laicyzacji i demoralizacji społeczeństwa – mówił dr Mateusz Soliński.

Na wystawie zostanie przedstawiony okres od lat 40., poprzez śluby jasnogórskiego, lata gierkowskie i ostatnią dekadę komunizmu, która pokaże, jak podkreśla Soliński, jednoczącą siłę płynącą z Kościoła i kultu maryjnego, który za sprawą prymasa Wyszyńskiego w tym czasie był szczególnie propagowany. 

Od lewej Mateusz Soliński, Anna Kornelia Jędrzejewska, fot. Anna Kopeć

Częścią tej wystawy jest prezentacja plakatów solidarnościowych, o czym opowiedziała Anna Kornelia Jędrzejewska. – Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy „Miasto-Ludzie -Wolność. Plakaty solidarności z lat 1980-1989”. Plenerowa wystawa, na którą składa się ponad trzydzieści plakatów, zostanie zaprezentowana na Wyspie Młyńskiej na szesnastu planszach. - To propozycja dla gości, mieszkańców i turystów odwiedzających Bydgoszcz do zapoznania się, przypomnienia i dzielenia się wspomnieniami prezentowanymi na plakatach – mówi Jędrzejewska.

Na wystawie zobaczymy prace ponad dwudziestu artystów, w tym słynne dzieła m.in. Krystyny i Jerzego Janiszewskich, Jacka Ćwikły i Tomasza Sarneckiego. Plakaty pochodzą z kolekcji Jerzego i Danuty Brukwickich. Otwarcie wystawy „Wolność jest w nas – Kościół katolicki w PRL”, jak i wystawa plenerowa plakatów Solidarności nastąpi w niedzielę (16 czerwca) o godzinie 12.00.

Do działań międzymuzealnych po raz kolejny włącza się także Muzeum Fotografii przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Tym razem chce przybliżyć sylwetkę zmarłego stosunkowo niedawno artysty Andrzeja Mazieca. Punktem wyjście dla projektu „Andrzej Maziec - ocalić od zapomnienia” było działanie zrealizowane wcześniej przez samego artystę. Jak mówił na konferencji Marek Noniewicz, Maziec wszedł w posiadanie negatywów będących pozostałością po zwykłej fotografii zakładowej i z tych negatywów, chcąc „ocalić je od zapomnienia”, przygotował wystawę z ręcznie wykonanymi odbitkami.

Na wystawie, którą można oglądać już od 31 maja, są prezentowane skany części negatywów oraz negatywy, które uległy całkowitemu zniszczeniu. – Prezentujmy to, co czas potrafi zrobić z technologią, która w jakimś stopniu się już zużyła: zjedzone przez drobnoustroje negatywy, które tworzą obrazy abstrakcyjne daleki od tego, co prezentowały pierwotnie – tłumaczył. Koordynatorem projektu jest fotograf Marta Rozental. Muzeum Fotografii przygotowuje też film paradokumentalny, a jego premiera planowana jest na finał wystawy we wrześniu.

Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim przygotowało wystawę „Ksiądz Jan Mąkowski i jego Ziemia obiecana” pokazującą życiorys kapłana: okres niemiecki, czasy duszpasterstwa w Solcu, prace w Gniewkowie oraz śmierć na początku wojny w niemieckim obozie koncentracyjnym. Wernisaż odbędzie się w środę (12 czerwca ) o godz. 17.00.

Z kolei Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy przedstawi wystawę dotyczącą okresu od 1921 do 1940 roku - czasu burzliwego rozwoju wodociągów. Muzeum zaprezentuje też wystawę dotyczącą życia Edwarda Tubielewicza, który przyczynił się do prawidłowego funkcjonowania wodociągów w tamtym okresie. Na wystawie będzie można obejrzeć dokumenty prywatne Tubielewicza i m.in. list decyzyjny o zatrudnieniu go w bydgoskim magistracie. Dodatkowo dla odwiedzających dostępne będą nigdy wcześniej nieopublikowane plany, rysunki techniczne oraz schematy sieci wodociągowej z okresu 1921-1940. Wystawa do obejrzenia od 18 czerwca w Hali Pomp (ul. Gdańska 242).

fot. Anna Kopeć

Ekspozycję „Kulisy polskiej służby dyplomatycznej w pierwszych latach odzyskania niepodległości” zaprezentuje Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW w Bydgoszczy. Wystawa przybliży mało znane aspekty działalności polskiej dyplomacji początku lat 20. XX wieku widzianej z perspektywy Wandy Dmowskiej, ówczesnej stenotypistki polskiego parlamentu oraz stenotypistki ministerstwa spraw zagranicznych, osobistej sekretarki prezydenta Gabriela Narutowicza. - Była cichym, ale świadomym świadkiem historii znającym wagę wydarzeń, w których przyszło jej brać udział - mówiła dr Aleksandra Sara Jankowska. Unikatowe materiały z domowego archiwum, takie jak fotografie, wejściówki, przepustki, zaproszenia, kartki, korespondencje, programy wizyt, wycinki prasowe będzie można zobaczyć na wystawie od 2 lipca do 15 września.

Muzeum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przedstawi wystawę „Wolność wolnych ludzi - dekada 1980-1990 w bydgoskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej”. Na wystawę złożą się m.in. zdjęcia i dokumenty z działalności stowarzyszeń studenckich i pracowniczych, protokoły z posiedzeń stowarzyszeń i czasopisma studenckie. Wernisaż wystawy odbędzie się 27 czerwca o godz. 12.00, będzie czynna do 30 września.

Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego przygotuje wystawę pn. „Miasto- ludzie-wolność - Kanał Bydgoski w czasie 20-lecia międzywojennego”. Ekspozycja będzie składała się ze skanów fotografii wykonanych nad starym kanałem w czasie 20-lecia międzywojennego. Ekspozycja, dostępna od 28 czerwca do 13 września, będzie pokazywać piękno zakątka widzianego oczami mieszkańców Bydgoszczy 

– W całym projekcie będzie prezentowanych dwadzieścia wystaw w osiemnastu muzeach w jedenastu miastach regionu – mówił Marcin Zdanowski, prezes Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich - Jest to oferta turystyczna dla mieszkańców regionu, a elementem zachęcającym będzie konkurs dla trzydziestu osób, które odwiedzą największą liczbę obiektów. Przewidziane są nagrody dla zwycięzców.

W tym roku udział w projekcie biorą następujące muzea: Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Muzeum Diecezjalne we Włocławku, Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Muzeum Fotografii przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy, Muzeum Historii Włocławka we Włocławku, Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim, Muzeum Uniwersyteckie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie, Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią, Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie.

MIASTO – LUDZIE – WOLNOŚĆ to druga edycja projektu wystawienniczego Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich oraz muzeów województwa kujawsko-pomorskiego. W ramach tego przedsięwzięcia realizowane są wystawy (wraz z wydarzeniami towarzyszącymi i wydawnictwami).

Projektem MIASTO – LUDZIE – WOLNOŚĆ muzealne środowisko województwa kujawsko-pomorskiego włącza się w ogólnopolskie obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

sw

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor