Wydarzenia 6 lut 11:18 | Redaktor
Najlepszy Europejski Cel Podróży: Bydgoszcz na 10. miejscu

fot. ilustracyjna, Jacek Kargól

Francuskie miasto Colmar zwyciężyło w konkursie o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży 2020. Bydgoszcz, która jako jedyna reprezentowała Polskę, zajęła 10. miejsce, wyprzedzając m.in. Rzym.

W rywalizacji, poza Bydgoszczą uczestniczyło 19 miast: Rzym, Rotterdam, Sibiu, Ateny, Berlin, Colmar, Minorka, Tbilisi, Praga, Cork, Heviz, Wiedeń, Paryż, Rochefort (EDEN), Rijeka, Madryt, Cascais, Reykjavik, Namur, które wysłały swoje aplikacje, zostały nominowane przez EBD (European Best Destinations).

O wynikach konkursu zadecydowało głosowanie internetowe (za pośrednictwem www.europeanbestdestinations.com), które zakończyło się 5 lutego. W plebiscycie oddano 600 tys. głosów – najwięcej zdobył Colmar, miasto w północono-wschodniej Francji. Bydgoszcz uplasowała się między Paryżem a Rzymem, na 10. miejscu. Wyprzedziła Minorkę w Hiszpanii, Cork w Irlandii, Rochefort we Francji, Heviz na Węgrzech....

Plebiscyt European Best Destinations organizowany jest od 2009 roku przez międzynarodową organizację z siedzibą w Brukseli, której celem jest promocja kultury i turystyki w Europie. 

W poprzednich edycjach konkursu swoją szansę miały inne polskie miasta: Poznań (piąte miejsce), Gdańsk (trzecie), Wrocław (pierwsze). Bydgoszcz uczestniczyła w rywalizacji po raz pierwszy.

W opisie bydgoskich atrakcji na stronie EBD znalazła się m.in. bydgoska katedra –„prawdopodobnie najpiękniejszy gotycki kościół w Europie”, Wyspa Młyńska czy Muzeum Historii Mydła i Brudu.

Do oddawania głosów na nasze miasto – robiąc sobie zdjęcia z tablicami „głosuję na Bydgoszcz” – zachęcali znani bydgoszczanie, m.in. Zbigniew Boniek, Rafał Blechacz, lekkoatleta Marcin Lewandowski, raper Bisz.

Wyniki głosowania dla 15 z 20 miast w plebiscycie EBD:

 1. Colmar, Francja
 2. Ateny, Grecja
 3. Tbilisi, Gruzja
 4. Wiedeń, Austria
 5. Cascais, Portugalia
 6. Sibiu, Rumunia
 7. Namur, Belgia
 8. Rijeka, Chorwacja
 9. Paryż, Francja
 10. Bydgoszcz, Polska
 11. Rzym, Włoch
 12. Hévíz, Węgry
 13.  Cork, Irlandia
 14. Rochefort Océan, Francja
 15. Menorca (pol. Minorka), Hiszpania
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor