Wydarzenia 1 mar 16:34 | Redaktor
Nie tylko husaria.  Wieczór autorski Radosława Sikory [ZAPOWIEDŹ]

Gdy tylko usłyszymy o husarii, każdemu z nas, przed oczami stają sceny z Sienkiewiczowskiego „Ogniem i Mieczem” czy jeszcze bardziej z filmowej adaptacji tego dzieła w reżyserii Jerzego Hoffmana. Myśl o husarii to myśl o największych polskich sukcesach militarnych, kiedy to niejednokrotnie stojąc w obliczu znacznie liczniejszego wroga, polskie wojska mężnie i zwycięsko stawiały mu czoła.

Kircholm, Chocim, Kłuszyn, Wiedeń, Hodów to miasta w okolicach których rozegrały się najwieksze bitwy z udziałem polskich skrzydlatych jeźdzców. 
Służba w husarii była marzeniem wielu ówczesnych młodzieńców, żądnych przygód i wojennej sławy. Jednakże kandydaci musieli spełnić wiele kryteriów. Poza oczywistą odwagą, musieli posiadać znaczny majątek, gdyż ze swojej kieszeni pokrywali koszty wyposażenia oraz uzbrojenia dla całego pocztu. 
Kandydaci na husarza musieli być silni i sprawni, a także świetnie jeździć konno i swobodnie posługiwać się kopią, która mogła mierzyć nawet sześć metrów. Ponadto, gdyby kopia się złamała w  trakcie bitwy, husarze dobywali pałasza i walczyli dalej już bronią białą. To również wymagało znacznych umiejętności. O tym wszystkim opowie nam Radosław Sikora, autor wielu publikacji przybliżających nam dzieje husarii.
Wieczór autorski dotyczący najnowszej ksiażki Radosława Sikory pt. „Nie tylko husaria”, odbędzie się 7 marca 2020 r. o godz. 18.00 w Galerii Wieży Ciśnień przy ul. Filareckiej 1. 
Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa fotografii rekonstruktorów historycznych, uwiecznionych przez Ryszarda Wszołka w postprodukcji Anety Pawskiej.
Wstęp wolny,  spotkanie zostało przygotowane na 50 osób.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor