Wydarzenia 21 gru 2017 | Andrzej Pawełczak
Niepodległa na plakacie

Dzisiaj w K-PUW wręczone zostały nagrody laureatom konkursu/ fot. Anna Kopeć

Rozstrzygnięty został ogólnopolski konkurs na plakat z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, zorganizowany przez wojewodę kujawsko-pomorskiego w ramach wieloletniego programu „Niepodległa”. Jury za najlepszą uznało pracę Jakuba Kaji z Trzebini.

Na konkurs wpłynęło 135 zgłoszeń. Zwycięski plakat będzie towarzyszył uroczystościom rocznicowym, które się będą odbywały w naszym województwie.

O nagrodach zdecydowało jury w składzie: prof. dr hab. Bogdan Chmielewski (przewodniczący), prof. dr hab. Marek Szary i Jarosław Jakubowski (sekretarz jury).

Jakub Kaja otrzymał za I nagrodę otrzymał 5000 zł.  II nagrodę w wysokości 3000 złotych jury przyznało Danielowi Kościńskiemu z Grudziądza, a III w wysokości 1000 złotych Andrzejowi Delikcie z Bydgoszczy.

Przewodniczący jury prof. Bogdan Chmielewski zwrócił uwagę na dużą liczbę i różnorodność prac konkursowych. – Zadanie postawione przed uczestnikami tego konkursu było ogromnie trudne, bo wątki dotyczące  niepodległości, wolności, wątki historyczne trzeba było odnieść do wątków współczesnych, bieżących wydarzeń.  Zwycięski plakat Jakuba Kaji wyróżniał się jako jedyny tym, że wykorzystał fotografię. Ten plakat jest do oglądania, do rozmyślania, do refleksji. Myślę, że wszystkie te prace z powodzeniem będą mogły być wykorzystane w przestrzeni publicznej – powiedział.

– Ten temat rzeczywiście jest bardzo trudny. Zależało mi na tym, żeby ten plakat nie był zbyt prosty, żeby dawał do myślenia. Bardzo dziękuję jury, że doceniło moją pracę – powiedział laureat I nagrody Jakub Kaja. 

 Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz gratulował wszystkim uczestnikom, a w szczególności nagrodzonym i wyróżnionym. – Nasz konkurs jest początkiem przedsięwzięć, które będziemy organizować w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021 – dodał.

Wystawę pokonkursową można oglądać w sali konferencyjnej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego co najmniej do końca roku.