Wydarzenia 11 sty 2018 | Redaktor
Noworoczne spotkanie w JFTC

Spotkanie noworoczne w JFTC w Bydgoszczy było okazją do podsumowania dziań centrum w 2017 roki i przestawienia zamierzeń na ten rok/ fot. Anna Kopeć

– To spotkanie zaznacza początek nowego roku tutaj, w JFTC w Bydgoszczy, polskiej stolicy NATO – powiedział generał dywizji Wilhelm Grün, dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych, witając gości na tradycyjnym spotkaniu noworocznym, które odbyło się w czwartek, 11 stycznia, w JFTC w Bydgoszczy.

Noworoczne spotkanie, w którym udział wzięli m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, było okazją do podsumowania działań centrum w 2017 roku.

Łącznie przez progi JFTC w ubiegłym roku przewinęło się ponad 4000 osób – personelu wojskowego i cywilnego z 30 krajów, biorąc udział w ćwiczeniach (cztery z serii Resolute Support, CWIX, Trident Joust, dla fracuskiego Korpusu Szybkiego Reagowania), szkoleniach, warsztatach i konferencjach. Jak dotąd, jest to wynik rekordowy.  

Jakie to ma znaczenie dla Bydgoszczy? – Przyjmując, że przeciętne ćwiczenie trwa 10 dni, to samo tylko JFTC złożyło zapotrzebowanie na 40 tysięcy noclegów. Jeżeli dodamy do tego 150 polskich i zagranicznych rodzin, które tu mieszkają, to okazuje się mamy jakiś wpływ na życie miasta. Poza naszą główną misją, która skupia się na rozwijaniu i wspieraniu ogólnej gotowości bojowej NATO, zawsze chętnie wspieramy miasto w jego przedsięwzięciach – powiedział generał Wilhelm Grün.

Przykładem jest zorganizowany w ubiegłym roku po raz pierwszy, wspólnie z innymi jednostkami mieszczącymi się w mieście, Dzień NATO. Wiadomo już, że podobna impreza odbędzie się w maju tego roku, przy współudziale JFTC i innych jednostek Sojuszu.

- W tym roku będziemy obchodzić 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Będzie to doskonała okazja, by wzmocnić więzi, które łączą JFTC z naszym państwem gospodarzem na każdym możliwym polu. Kolejna edycja Dnia NATO w Bydgoszczy, bądź też niedawno ogłoszone przygotowania do półmaratonu dla żołnierzy NATO stacjonujących w Europie to tylko dwie z wielu okazji, kiedy będziemy mogli zaprezentować nasze zaangażowanie na rzecz miasta i regionu – dodał dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych.

Jak zapowiedział, w tym roku w JFTC odbędą kolejne ćwiczenia, mają także zapaść istotne decyzje dotyczące przyszłości bydgoskiego centrum. – NATO aktualnie jest w trakcie tzw. adaptacji funkcjonalnej, której celem jest przygotowanie do obecnych i przyszłych zadań i zagrożeń. W świetle tego ogólnonatowskiego procesu JFTC odegra w niedalekiej przyszłości większą rolę i zakładamy, że struktura naszego personelu znacząco się powiększy – powiedział gen. Wilhelm Grün.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor