Wydarzenia 26 wrz 09:43 | Redaktor
Odpady z „Czajki” trafiają na pole w woj. kujawsko-pomorskim. Potwierdza to stołeczne MPWiK

fot. Twitter/Ireneusz Stachowiak

Osady ściekowe pochodzące z oczyszczalni „Czajka” w Warszawie są wywożone do sześciu województw: wielkopolskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i kujawsko-pomorskiego – ujawniła we wtorek (25 września) Polska Agencja Prasowa.

PAP powołuje się na mapę stołecznego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, które opublikowało komunikat pod nagłówkiem: „Kto i gdzie wywozi osady ściekowe?”.

Z materiału wynika, że m.in. konsorcjum Ekol Patrycja Skowronek, PPHU „Rafit” wozi osady na działkę w Wójcinie w gminie Jeziora Wielkie (woj. kujawsko-pomorskie). Według MPWiK konsorcjum stosuje kompostowanie: „przerabianie słomy i odpadów na ekologiczny granulat opałowy - pelet”.

Przypomnijmy, że od grudnia 2018 roku w oczyszczalni ścieków „Czajka” nie działa spalarnia osadów. W sobotę (21 września) prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Toruniu Ireneusz Stachowiak zaalarmował na Twitterze, że pościekowe odpady trafiają na pole w gminie Jeziora Wielkie. Opublikował też zdjęcia i zapowiedział zawiadomienie prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.   

W poniedziałek (24 września) Stachowiak zamieścił kolejny wpis z fotografiami:

Warszawski ratusz wciąż nie wie, jak usunąć awarię spalarni w oczyszczalni „Czajka”.

red

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor