Wydarzenia 11 cze 2019 | mk
Oficjalnie: Ksiądz Kneblewski zwolniony z funkcji proboszcza

ks. prałat Roman Kneblewski, fot. Anna Kopeć

Ksiądz prałat Roman Kneblewski nie będzie już proboszczem parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy. Dekretem ks. biskupa Jana Tyrawy został przeniesiony na emeryturę.

„Pragnę wyrazić wdzięczność Księdzu Proboszczowi za długoletnią służbę dla Kościoła, najpierw w Archidiecezji Gnieźnieńskiej, a następnie w Diecezji Bydgoskiej” - czytamy w dekrecie.

Ksiądz Kneblewski o prawdopodobnym odwołaniu ze stanowiska miał poinformować wiernych już w maju. Jednocześnie nie krył jednak, że parafia jest mu bardzo bliska i pragnąłby w niej pozostać (nagranie z wideobloga zobacz TUTAJ).

List-apel do bydgoskiego biskupa wystostowali w tej sprawie radni PiS, podkreślając m.in. zasługi ks. Kneblewskiego: nabożeństwa i Msze w intencji Ojczyzny, inicjowane przez niego prelekcje, docieranie do wiernych za pośrednictwem zróżnicowanych form przekazu, dbałość o kulturotwórczą rolę Kościoła. Przypomnieli też sukcesy – jego oraz parafii – w plebiscytach „Expressu Bydgoskiego” na proboszcza i parafię roku. 

Proboszczem parafii na placu Piastowskim ks. Kneblewski został w 2010 roku, wcześniej był m.in. dyrektorem I Liceum Katolickiego w Bydgoszczy.

Uznawany za nieformalnego kapelana narodowców, oskarżany o „faszyzm”, jest znany z radykalnych poglądów, głoszonych w mediach społecznościowych. W 2017 roku otrzymał od ks. biskupa zakaz publicznego wypowiadania się na tematy polityczne.

Do wieku emerytalnego brakuje mu jeszcze ośmiu lat.

Dotychczasową funkcję ks. Kneblewski będzie pełnił do 22 czerwca.

Czytaj także rozmowę z ks. Kneblewskim z 2017 roku

mk Autor