Wydarzenia 22 lip 15:57 | mk
Ostro pili w toruńskim komisariacie? Pierwsza osoba już odwołana

Libacja miała zaczać się w Komisariacie Toruń Śródmieście, a skończyć w Komendzie Miejskiej Policji w Toruniu/fot. Mateuszgdynia, Wikipedia

Oficerowie policji mieli urządzić libację w komisariacie – takie informacje obiegły Internet. Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy prowadzi wewnętrzne dochodzenie, komendant Komisariatu Toruń Śródmieście została odwołana.

Post z opisem „suto zakrapianego spotkania”, które miało zacząć się w komisariacie Toruń Śródmieście, został opublikowany na Facebooku na nieformalnej stronie „Mundurowi dziękują rządowi”:

„W KMP Toruń znowuż awantura. Tym razem podpadli oficerowie i naczelnicy, którzy powinni świecić przykładem, bo w końcu są naszymi przełożonymi” – czytamy w poście.

W spotkaniu po oficjalnych obchodach Święta Policji w Toruniu (16 lipca) mieli wziąć udział m.in. komendant komisariatu oraz jej zastępca. Z komisariatu mieli przenieść się do sąsiadującej z nim Komendy Miejskiej, gdzie jeden z funkcjonariuszy po pijanemu miał rozciąć sobie głowę w wyniku uderzenia, a następnie agresywnie reagować na próby udzielenia pomocy przez ratowników medycznych.

– Jeśli informacje medialne się potwierdzą, zażądam wyciągnięcia surowych konsekwencji wobec tych policjantów i ich zwierzchników – zapowiedziała na swoim Twitterze minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbieta Witek. Zleciła też „natychmiastową kontrolę w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy”.

Rzeczniczka KWP w Bydgoszczy, podinsp. Monika Chlebicz, informuje, że szef kujawsko-pomorskich policjantów, insp. Paweł Spychała, zlecił czynności wyjaśniające w tej sprawie już tydzień temu. – Prowadzimy je od wtorku wieczorem, kiedy otrzymaliśmy informację o tym, że na terenie Komendy Miejskiej w Toruniu znaleziony został funkcjonariusz z obrażeniami – relacjonuje rzeczniczka. – Na miejscu pracowali policjanci Wydziału Kontroli.

Jak tłumaczy, trwają również ustalenia, czy nieformalne spotkanie w budynku komisariatu się odbyło, kto w nim uczestniczył. – Te czynności jeszcze się nie zakończyły, niemniej pierwsze decyzje personalne zostały już podjęte. Komendant Miejskiej Policji w Toruniu już w ubiegłym tygodniu zdecydował, a dzisiaj formalnie odwołał ze stanowiska panią komendant komsariatu Toruń Śródmieście – mówi podinsp. Monika Chlebicz.

EDIT: 16.05

W związku ze sprawą komendant Miejskiej Policji w Toruniu podjął kolejne decyzje personalne. Rzeczniczka informuje, że „zastępcy naczelnika sztabu KMP w Toruniu powierzył obowiązki w pionie prewencji KP Toruń-Podgórz, naczelnik sztabu KMP w Toruniu obecnie przebywa na L4, ale decyzje szefa toruńskich policjantów są takie, iż do czasu zakończenia czynności wyjaśniających obaj policjanci nie będą kierować Sztabem KMP w Toruniu”.

Do czasu wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy oficer prasowa KMP w Toruniu będzie wykonywać obowiązki w Wydziale dw. z PG KMP w Toruniu.

 

fot. główna Mateuszgdynia, Wikipedia, lic. CC BY-SA 4.0

mk Autor