Wydarzenia 14 gru 2017 | Redaktor
Platforma usunie Kaczyńskiego z Bydgoszczy?

Radna Monika Matowska z Platformy Obywatelskiej/fot. Anna Kopeć

13 grudnia 2017 r. wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz zdekomunizował Aleje Planu 6-letniego, nadał im nazwę Aleje Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Już na drugi dzień Platforma Obywatelska zapowiada, że „trzeba się nad tym mocno zastanowić”.

Platforma Obywatelska ustami radnej Moniki Matowskiej, zapytanej na antenie Polskiego Radia PiK o zmianę nazwy Alei Planu 6-letniego na Aleje Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, oświadczyła w czwartek 14 grudnia 2017 r., że „trzeba się mocno nad tym zastanowić". Czy spełnia się czarny scenariusz nakreślony wpisem jednego z użytkowników Facebooka? Cytujemy ten wpis prawie w całości:

„Wojewoda wydał rozporządzenie zmieniające nazwę Alei Planu 6-letniego na Aleje Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. To decyzja zła.

Primo: Lech Kaczyński oczywiście zasługuje na swoją ulice, ale on jest już patronem jednej z bydgoskich arterii, przynajmniej w świadomości i sercach tysięcy bydgoszczan. Chodzi mi o most na Trasie Uniwersyteckiej. Uważam, że kwestią czasu jest cofnięcie decyzji małych ludzi, którzy pozbawili Lecha Kaczyńskiego patronatu nad nowoczesną trasą. Tymczasem decyzja wojewody zamyka ten temat. Secundo: Ci sami mali ludzie, którzy usunęli kilka lat temu nazwisko Lecha Kaczyńskiego z nazwy mostu, już szykują się, aby zrobić to drugi raz. Podejrzewam, że zmarły prezydent nie zdąży nawet zagościć na tabliczkach. Tak więc Bydgoszcz przejdzie do historii jako miasto, gdzie Kaczyńskiego usunięto dwa razy! Chciałbym się mylić, ale obawiam się, że za kilka miesięcy moja przepowiednia się spełni”.

Przypomnijmy, że Rada Miasta Bydgoszczy po katastrofie smoleńskiej nadała trasie w budowie imię Lecha Kaczyńskiego. Jednak po wygranych w 2010 roku wyborach Platforma Obywatelska i jej koalicjant Sojusz Lewicy Demokratycznej postanowili zmienić nazwę na Trasa Uniwersytecka.

r

 

Tutaj o dekomunizacji ulic w Bydgoszczy: Gollob za Duracza, Kaczyński zamiast Planu 6-letniego

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor