Wydarzenia 15 maj 2019 | Redaktor
Poloniści obchodzili 99-lecie powstania Klubu [POLONIA1920.PL]

fot. Polonia1920.pl

Polonia Bydgoszcz obchodziła we wtorek (14 maja) 99-lecie powstania. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele piłki nożnej, żużla, miniżużla i lekkiej atletyki.

Czternasty dzień maja jest dla osób związanych z Polonią Bydgoszcz dniem szczególnym. Tego dnia w 1920r. odbyło się zebranie założycielskie Klubu Sportowego Polonia, zwołanego z inicjatywy działacza Edmunda Szyca. Dodajmy, iż ta data została ustalona dzięki pracy Sławomira Wojciechowskiego, który znalazł w „Dzienniku Bydgoskim” informację dotyczącą zebrania. Przeczytać o tym można w publikacji „Zapomniane pokolenie. Polonia Bydgoszcz 1920-1949”.

Informacja o założeniu klubu z 30 kwietnia 1920 w Dzienniku Bydgoskim.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się od Mszy świętej w intencji klubu  w bydgoskiej Bazylice Mniejszej. Po sakramencie, przy akompaniamencie warkotu motocykli miniżużlowców, uczestnicy obchodów przeszli pod stadion Polonii, aby złożyć kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniająca Mariana Norkowskiego, olimpijczyka i legendarnego piłkarza Polonii.

fot. Polonia1920.pl

Zebranych gości przywitał prezes KP Polonii Marcin Matysiak. Podziękował za udział w obchodach wszystkim zebranym. Wyraził także zadowolenie z naocznych działań w odbudowywaniu wielkości Polonii.

Historię i okoliczności powstania klubu przytoczył Łukasz Rybski, prezes Stowarzyszenia „Biało-czerwone pokolenie”. Po oficjalnej części zebrani tego dnia udali się do siedziby klubu piłkarskiego, gdzie czekał na nich poczęstunek.

Miłosz Kalaczyński

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor