Wydarzenia 10 sie 11:17 | Redaktor
Polscy Łowcy Burz: Nie nastąpi powtórka z zeszłego roku

mat. ilustracyjny / fot. Pixabay

Portal Wirtualna Polska ostrzega, że nad Polskę nadciąga gigantyczna burza i mogą nadciągnąć nawałnice podobne do tych z sierpnia ubiegłego roku. Jednak Polscy Łowcy Burz uspokajają. Dzisiaj (10 sierpnia) nie będzie powtórki z zeszłego roku.

Wczoraj (9 sierpnia) na portalu Wirtualna Polska pojawiło się ostrzeżenie, że w piątek dzisiaj (10 sierpnia) pojawią się w Polsce gwałtowne burze z ulewami i porywami wiatru do 120 km/h. „Nieoficjalnie synoptycy komentują, że może się powtórzyć katastrofa z sierpnia ubiegłego roku. Podobny burzowy front przyniósł nawałnicę, która uszkodziła kilka tysięcy budynków i spowodowała katastrofę w miejscowości Rytel, położyła pokotem połacie lasów w Borach Tucholskich” - czytamy na stronie.

Jednak Polscy Łowcy Burz uspokajają: „Nie nastąpi powtórka sytuacji z 11 sierpnia 2017 roku”. Na swoim Facebooku napisali, że burze, które dzisiaj pojawią się w Polsce, mogą powodować zagrożenie głównie w postaci ulewnych opadów deszczu. Z tego powodu szybko mogą pojawić się powodzie. Wyschnięta gleba nie wchłania tak szybko wody, przez co może dojść do zalań i podtopień.

Polscy Łowcy Burz napisali również, że nie są wykluczone porywy wiatru o dużej prędkości, jednak będą one mieć charakter lokalny. Ponadto możliwe jest wystąpienie gradu o średnicy do 4 cm.

Jednak nie pojawi się zjawisko burza z wbudowaną linią szkwału, które miało miejsce w sierpniu zeszłego roku. „Artykuł Wirtualnej Polski w naszej ocenie co najmniej mija się z rzeczywistością. Zagrożenie w nim przedstawione jest wyolbrzymione” - napisali Polscy Łowcy Burz.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor