Wydarzenia 6 lut 2019 | Redaktor
Pomóżmy Polakom na Białorusi być Polakami [ZDJĘCIA]

fot. Szymon Róg

Dary zbierane przed Bożym Narodzeniem dotarły do Polaków na Białorusi w Prużanach i Mozyrzu. Organizatorzy już planują kolejne akcje pomocy dla naszych rodaków. Mówią nie tylko pomocy materialnej, ale również o wsparciu kulturowym. – Pomóżmy Polakom być Polakami – podkreślał dziś (6 lutego) Stefan Pastuszewski.

Stefan Pastuszewski, Krystian Frelichowski, Szymon Róg/fot. bw

Chodzi przede wszystkim o naukę języka polskiego i historii Polski. - Ci Polacy nie wyjechali z Polski, nie uciekli z Polski, oni tam zostali. Tam była Polska, a oni tam zostali, nie zdążyli na transporty z repatriantami – mówił radny Prawa i Sprawiedliwości Krystian Frelichowski z Klubu Gazety Polskiej.

Podkreślał, że Rosja sowiecka zakazała na tych terenach rejestracji polskich imion,  zakazany był kościół. – Jednej nocy zniknęli nauczyciele języka polskiego – mówił. – Od 2009 roku opiekujemy się nimi, staramy się być z nimi, bo oni wciąż czują się Polakami.

fot. bw

- Byliśmy na terenie wschodniego Polesia na granicy z Rosja i Ukrainą – mówił Stefan Pastuszewski, z ramienia Bractwa Inflanckiego. - Polacy utracili język, zostali zrusyfikowani, ale chcą się uczyć.

Zaapelował o zbiórkę podręczników do nauki języka, do nauki historii. – Ci którzy chcą zdobyć Kartę Polaka muszą zdać bardzo wymagające egzaminy – podkreślał. W Mozyrzu działa nieoficjalna szkółka języka polskiego. Ale brakuje materiałów źródłowych do nauki historii Polski.

Frelichowski podziękował wszystkim darczyńcom: - To wielki dar ludzi dobrego serca.  

Oprócz darów ważne były środki finansowe na ich przewóz, żeby być pewnym, że dotrą bezpiecznie do celu.

Radny Prawa i Sprawiedliwości Szymon Róg podkreślił też, jak ważna okazała się pomoc ministerstwa spraw zagranicznych. - Szymon Szymkowski vel Sek osobiście pomógł przy uzyskaniu wiz na Białoruś. Dzięki temu mogliśmy z tą pomocą zdążyć w okresie poświątecznym – mówił.

Wszyscy uczestnicy wyprawy na Białoruś  powtarzali, że bardzo ważne dla Polaków na Białorusi są spotkania. – Rozmów nie było końca. I śpiewów – mówił Róg.

Bardzo często nie mówią po polsku, ale śpiewają po polsku, zwłaszcza w kościele. Modlą się po polsku – mówił Pastuszewski.

fot. bw

Tomasz Jasiński z Klub Gazety Polskiej z Bydgoszczy dodał: - Pomoc materialna jest istotna, ale bardzo ważne jest to, że tam jedziemy, spotykamy się i rozmawiamy. Czują, że o nich pamiętamy. Pomoc kulturowa, społeczna ma bardzo duży wymiar.

- Istotne jest, żeby do nich docierać – wsparł go Róg.

Krystian Frelichowski zaapelował o przekazywanie 1 procenta podatku na Fundację Prawa, Nauki i Przedsiębiorczości, która organizuje pomoc dla rodaków na wschodzie. - To nie jest jednorazowa akcja. Opiekę nad tymi ludźmi sprawujemy od 2009 roku. Przystępujemy teraz do prac nad realizacją projektu wakacje  dla dzieci z Białorusi – mówił. – Wszystkich, którzy mogą coś zaoferować proszę o wsparcie.

Noclegi gwarantuje szkoła w Złej Wsi Wielkiej, ale poza tym potrzeba wszystkiego – posiłków, transportu, rozrywek, zabaw, wizyt w instytucjach kultury, itp.

Szymon Róg zapowiedział też, że w przyszłą środę (13 lutego) w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Gdańskiej 10 o godzinie 19.00 zorganizowane zostanie spotkanie z mieszkańcami, w czasie którego zaprezentowane zostaną zdjęcia i filmy z Białorusi. – Chcemy, aby bydgoszczanie mogli poczuć ten klimat – mówił. - Podsumujemy cały nasz wyjazd.

Krystian Frelichowski dodał: - To spotkanie będzie początkiem cyklu prelekcji poświęconych Polsce na Białorusi.

Takie spotkania mają odbywać się raz w miesiącu.

 jk

 


Organizatorzy zbiórki:

Fundacja Prawa, Nauki i Przedsiębiorczości

Bydgoski Klub Gazety Polskiej

Bractwo Inflanckie

Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w PRL „Przymierze”

Idee Solidarności 1980-88 – Krystyna Sawicka

Szkolne Koło PTSM w Złejwsi Wielkiej

Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Kosmy Złotowskiego

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor