Wydarzenia 20 maj 2019 | Redaktor
Setki propozycji na Bydgoskim Festiwalu Nauki 2019

fot. Anna Kopeć

Jubileuszowy, dziesiąty Bydgoski Festiwal Nauki rozpocznie się już w środę (22 maja). W tym roku organizatorzy przygotowali ok. 900 wydarzeń, m.in. wykłady, warsztaty, pokazy, eksperymenty, dyskusje, wystawy i koncerty przygotowane przez bydgoskie środowiska akademickie oraz pozauczelniane. Całość zwieńczy piknik na Wyspie Młyńskiej.

Festiwal rozpocznie się w środę, 22 maja. W tym dniu będzie można odwiedzić kampusy pięciu bydgoskich uczelni oraz siedziby festiwalowych partnerów. Od rana zaplanowano wykłady, warsztaty, gry, dyskusje dla najmłodszych i seniorów. W środę odbędzie się także gala inauguracyjna w Kinoteatrze Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy przy ul. Dwernickiego 1 (godz. 17.00). Gości podczas gali zmotywuje Łukasz Jakóbiak - prowadzący internetowe talk show „20 m Łukasza”, a część artystyczną tego wieczoru uświetni Magda Steczkowska z recitalem „SeriaLove”. Uroczystość inauguracyjną poprowadzi Joanna Sikora, reporterka TVP3 Bydgoszcz.

W pięciodniowe wydarzenie zaangażowały się prawie wszystkie bydgoskie uczelnie: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczny, Wyższa Szkoła Gospodarki, Collegium Medicum UMK oraz Bydgoska Szkoła Wyższa.

Podczas festiwalu będzie można wybierać zajęcia spośród siedmiu ścieżek tematycznych: artystycznej, humanistycznej, nauk o zdrowiu, nauk ścisłych, przyrodniczej, społecznej i technicznej. Na uczestników czekają m.in. warsztaty artystyczne z fotografii, lekcji o kinie czy teatrze, nauka tańca czy lekcje nauki gry na instrumentach. Zaplanowano także warsztaty z origami, z realizacji dźwięku czy wokalu i emisji głosu.

Strefa humanistyczna to zajęcia z historii, kaligrafii w przedwojennej szkole, konkursy historyczne, zajęcia plastyczne, kreatywne warsztaty Slime. Uczestnicy wezmą udział także w lekcjach poświęconych wybitnym polskim artystom.

Zaplanowano warsztaty karate, zumby, a także zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczestnicy będą mieli możliwość zwiedzania Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy oraz uczestniczyć w zajęcich w Laboratum Młodego Naukowca oraz w pokazach popularnonaukowych oferty Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy czy w pokazach wyładowań ślizgowych na szybie. W programie także nauka pilotażu bezzałogowych statków powietrznych różnego typu na symulatorach lotu oraz zajęcia pokazowe drukarki 3D.

Wszystkie festiwalowe atrakcje mają charakter bezpłatny, ale w związku z ograniczoną liczbą miejsc na zajęciach na wszystkie obowiązują wcześniejsze zapisy, wyłącznie online na stronie www.festiwalnauki.bydgoszcz.pl. Bez zapisów będzie można zwiedzać stoiska i wystawy, które nie odbywają się w salach wykładowych i laboratoriach.

Zwieńczeniem Bydgoskiego Festiwalu Nauki będzie Piknik Naukowo-Rodzinny na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej, który odbędzie się w niedzielę, 26 maja. W programie Pikniku przewidziano naukowe atrakcje dla całych rodzin.

Cały program dostępny na oficjlnej stronie festiwalu tutaj

Źródło: Bydgoski Festiwal Nauki

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor