Wydarzenia 30 cze 2018 | Redaktor
Premier RP uczestniczył w pogrzebie Zenona Schreibera [ZDJĘCIA]

Od prawej: żona zmarłego, poseł Grzegorz Schreiber, poseł Łukasz Schreiber, premier RP Mateusz Morawiecki/fot. Anna Kopeć

W asyście wojskowej i z udziałem najwyższych władz państwowych odbył się dziś (30 czerwca) pogrzeb Zenona Schreibera. Uroczystość odbyła się na cmentarzu parafialnym Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Ludwikowo w Bydgoszczy.

Zenon Schreiber zmarł w minioną środę (27 czerwca). O śmierci dziadka wzruszającym wpisem na Facebooku poinformował poseł Łukasz Schreiber:

(…) do domu Pana odszedł mój Kochany Dziadek. Walczył z chorobą, ale do końca zachowywał wielką pogodę ducha i dobrą kondycję intelektualną. W połowie maja świętowaliśmy z Babcią i Dziadkiem ich Diamentowe Gody – 60. Rocznica Sakramentu Małżeństwa to niesamowite osiągnięcie (…).

Dziadek był bydgoszczaninem z urodzenia i przekonania. Urodził się w wolnej Polsce, ale dzieciństwo Jemu – tak jak całemu pokoleniu – wyrwała wojna. Przeżył okupację niemiecką i sowiecką. Komuniści uznali Go za „niepewny element” i już po studiach skierowali do odbycia dwuletniej służby wojskowej w kopalni. Był zawsze dumny z faktu, że należał wówczas do represjonowanych politycznie Żołnierzy-Górników, a po 1989 roku działał aktywnie w stowarzyszeniu.

Ale najważniejsze, że był wspaniałym Człowiekiem, w którym miałem zawsze oparcie. Był takim Dziadkiem jakiego każdy wnuk kochałby i z którego mógłby być dumny. Zawsze spędzaliśmy dużo czasu. Grał ze mną w szachy, pomagał mi przy geometrii i przede wszystkim rozmawiał. O wszystkim. Lubiłem też słuchać Jego opowieści, widzieć świat II RP oczyma chłopca, okupację jakiej doświadczył jako nastolatek i młodość w PRL. On sam chyba najbardziej był ze mnie dumny z racji napisanej i wydanej książki. Dziadek interesował się sportem i polityką do końca. Jeszcze w ubiegły piątek widzieliśmy wspólnie, już w szpitalu, mecz Brazylii z Kostaryką. Mówił nam, że w kolejne dni będzie miał jeszcze większą ochotę oglądać Mundial. Niestety, to się nie powiodło (…).

Cześć Twojej pamięci, Dziadku.”

fot. Anna Kopeć

Zenon Schreiber urodził się 3 kwietnia 1930 roku. Był m.in. współzałożycielem Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników i jego wiceprezesem oraz księgowym. Stąd nad jego grobem pochylił się sztandar stowarzyszenia.

fot. Anna Kopeć

- Wypełnił dobrze swoje człowieczeństwo – żegnał zmarłego ksiądz prałat Stanisław Kotowski, proboszcz parafii katedralnej pw. św. Marcina i Mikołaja.

Na pogrzeb przybył premier RP Mateusz Morawiecki. Sekretarzem stanu w jego kancelarii jest syn zmarłego poseł Grzegorz Schreiber.

W uroczystości na cmentarzu parafialnym Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Ludwikowo w Bydgoszczy wzięli też udział licznie parlamentarzyści oraz radni Prawa i Sprawiedliwości.  

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor