Wydarzenia 30 kwi 2022 | Redaktor
Przygotowania do Dnia Flagi! Radny rozdaje flagi w Osięcinach

Na zdjęciu Renata Wesołowska z Osięcin i Piotr Lewandowski, osięciński radny/nadesłane

– Jest pewien szokujący obraz, widoczny czasami w dużych miastach. Jeden blog cały w biało–czerwonych flagach i drugi pusty, z pojedynczymi barwami narodowymi. Myślę, że to świadczy tylko o tym, że w jednym środowisku zabrało lidera, animatora, a w drugim ktoś zadbał o klimat dla wspólnego świętowania – mówi Piotr Lewandowski, radny Gminy Osięciny.

Po raz 18. obchodzić będziemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – dzień, kiedy Polacy manifestują przywiązanie do symboli narodowych.

– Dwa lata temu Narodowe Centrum Kultury przeprowadziło badania, z których wynika, że szacunek dla symboli narodowych jest dla Polaków podstawowym wymiarem patriotyzmu. Takim symbolem jest bez wątpienia flaga Rzeczpospolitej Polski – mówi Piotr Lewandowski z Osięcin (powiat radziejowski).

Samorządowiec rozdał mieszkańcom Osięcin około stu flag. Jak twierdzi „potrzebny jest oddolny impuls, żeby w Dniu Flagi pokazać sobie i światu, że jesteśmy dumnymi Polakami”.

– Przez lata wpajano nam różne kompleksy niższości. Coraz częściej jednak okazuje się, że to inne narody mogą się od nas uczyć odwagi i moralności – dodaje Lewandowski.

Święto Flagi ma swoje korzenie w początkach XXI wieku. W lutym 2004 r. Sejm znowelizował ustawę o godle, barwach i hymnie, ustanawiając tego dnia święto naszych barw narodowych. Ciekawostką jest fakt, że kolory biały i czerwony w ujęciu precyzyjnym nie są do końca bielą i czerwienią. Normuje to „Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych”. Właściwe kolory są przedstawione w postaci współrzędnych trójchromatycznych barw. Wynika z nich, że biały nie jest czystym śnieżnobiałym, a kolor czerwony to karmazyn, czyli ciemna czerwień. Ciekawostką jest, że nie zawsze tak było – choć pierwszy opis flagi z 1921 roku wprowadzał karmazyn (o odcieniu nieco jaśniejszym od współczesnego), to od 1927 roku, przez ponad 50 lat obowiązywał cynober, czyli czerwony wpadający w pomarańczowy.

Robert Wyrostkiewicz

W Bydgoszczy oficjalne obchody Dnia Flagi odbędą się 2 maja o godz. 12.00 na placu Wolności. W programie uroczystości odegranie hymnu państwowego i podniesienie flagi na maszt, przekazanie flagi (do Krajowej Administracji Skarbowej), koncert Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy. 

Więcej o wydarzeniach zaplanowanych na długi majowy weekend w Bydgoszczy czytaj tutaj.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor