Wydarzenia 23 kwi 2020 | Redaktor
Punkt pobrań do badań pod kątem wirusa stanął przy Zawiszy

fot. ilustracyjna, Pixabay

Od 23 kwietnia na parkingu stadionu Zawiszy dostępny jest punkt pobrań typu „Drive&Go-Thru” Vitalabo. Pobierany tu będzie materiał do badania wykrywającego wirusa SARS-Cov-2 metodą RT-PCR. Akcja darmowych badań kierowana jest do medyków. Osoby indywidualnie mogą wykonać badanie odpłatnie.

Badamy-Wspieramy Medyków to ogólnopolska Inicjatywa Laboratoriów Medycznych Grupy Diagnostyka. W jej ramach przeprowadzane są badania dla lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych i ratowników medycznych. Jak infromuje miasto na swojej stronie, punkty pobrań typu „Drive&Go-Thru” mają być bezpieczne, działają według standardów epidemiologicznych placówki.

Darmowe testy Vitalabo oferuje 50 medykom, zachęca także sponsorów do dołączenia się w akcję - chętni mogą kontaktować się poprzez e-mail: badamy@vitalabo.com.pl.

Będzie również możliwość odpłatnego wykonania testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 przez osoby indywidualne. Jak podaje Polskie Radio PiK, koszt badania metodą RT-PCR to 534 złote. Punkt będzie czynny codziennie w godzinach 8.00-14.00.

Laboratorium Vitalabo przypomina, że badanie kierowane jest wyłącznie do osób  zdrowych, niemających objawów infekcji COVID-19. - Jeśli obserwujesz u siebie wysoką gorączkę, kaszel, osłabienie, zastosuj się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego. Dbaj o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i innych - apeluje.

Miasto wsparło akcję, użyczając terenu i halę namiotową, w której pobierane będą wymazy. Akcję honorowym patronatem objął prezydent Rafał Bruski.

Przy siedzibie głównej laboratorium Vitalabo na ul. Hallera 2 E w Fordonie działa także punkt pobrań GO-THRU, w którym można wykonać testy na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2. Tzw. test kasetkowy wykonuje się w próbce krwi włośniczkowej pobranej z palca. Punkt czynny jest w godzinach 11.00-18.00. Szczegóły na www.vitalabo.com.pl/

AKTUALIZACJA, godz. 19.32. O tym, kiedy robić testy i które z metod wykrywają zakażenie, a które nie, oraz o możliwych fałszywych wynikach pisze dr n. med. Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych: 

źrodła: Bydgoszcz.pl, Vitalabo

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor