Wydarzenia 10 gru 2017 | Andrzej Pawełczak
Rejewski wyruszył w swoją pierwszą podróż do Warszawy [ZDJĘCIA]

W uroczystym przejeździe pociągu wzięła udział córka Mariana Rejewskiego Janina Sylwestrzak/ fot. Anna Kopeć

W niedzielę, 10 grudnia, po raz pierwszy w trasę z Bydgoszczy do Warszawy wyruszył pociąg IC Rejewski, nazwany na cześć słynnego bydgoskiego kryptologa, Mariana Rejewskiego. Jedną z pasażerek była córka Mariana Rejewskiego – Janina Sylwestrzak.

Jak stwierdziła, jest dumna z tego, że pociąg nosi imię jej ojca. – Takie wydarzenia są bardzo ważne, bo zawsze warto przypominać, dzięki komu złamany został kod niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”. Sukces ma zwykle wielu ojców, a dawni alianci sobie przypisują zasługi, o Polakach zapominają – powiedziała Janina Sylwestrzak.

- Bardzo się cieszę, że takim ambasadorem Bydgoszczy w Polsce i Warszawie będzie Marian Rejewski. To jest tak wybitna i znamienita postać, że nie tylko Bydgoszcz, ale i inne miasta się do niego przyznają – mówił poseł Piotr Król.

Postać Mariana Rejewskiego przybliżył dr Krzysztof Osiński z bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. - Gdyby Marian Rejewski żył, z pewnością byłby z tej decyzji zadowolony, ponieważ ukochał sobie oba miasta – Bydgoszcz i Warszawę. W Bydgoszczy się urodził, chodził do szkoły i tutaj spędził większość swojego życia, a w Warszawie pracował i tam też zmarł, został pochowany na cmentarzu na Powązkach – mówił dr Krzysztof Osiński.

Jak poinformował, IPN przygotował broszurę poświęconą Marianowi Rejewskiego, która będzie rozdawana pasażerom pociągu.

Przed wyruszeniem w pierwszą trasę prezes PKP Intercity Marek Chraniuk wręczył Janinie Sylwestrzak złotą kartę roczną Intercity, która uprawnia do darmowego przejazdu wszystkimi liniami.

PKP Intercity przygotowało dla pasażerów inauguracyjnego przejazdu do stolicy kilka niespodzianek. Każdy otrzymał, m.in., łamigłówkę logiczną, językową zagadką i grę miejską dotyczącą Mariana Rejewskiego.

Pociąg IC Rejewski będzie odjeżdżał do Warszawy codziennie o godz. 10.12 i tymczasowo (do czasu zakończenia remontu linii kolejowej) będzie kursował na trasie: Bydgoszcz Główna – Bydgoszcz Leśna – Bydgoszcz Wschód – Solec Kujawski – Toruń Główny – Toruń Miasto – Toruń Wschodni – Iława Główna – Warszawa Wschodnia – Warszawa Centralna - Warszawa Zachodnia.  Połączenie jest obsługiwane nowoczesnym składem FLIRT.