Wydarzenia 10 sty 13:35 | Wojciech Bielawa
Rekordowy rok na polskich lotniskach. Spadki tylko w Bydgoszczy

Samolot PLL LOT / fot. pixaby.com

W zeszłym roku na polskich portach lotniczych obsłużono ponad 40 milionów pasażerów. W ciągu roku rynek urósł o ponad 17 procent. Spadki odnotowano tylko w jednym porcie lotniczym. Bydgoskim.

 Analizę ruchu na polskich portach lotniczych (na podstawie oficjalnych danych) przeprowadził branżowy portal fly4free.pl.

„Możemy już śmiało ogłosić, że w 2017 roku polskie lotniska obsłużyły ok. 40,026 mln pasażerów, czyli przebiły bardzo istotną granicę. W porównaniu z ubiegłym rokiem oznacza to, że polskie porty obsłużyły o ponad 6 mln pasażerów więcej, a wzrost w skali roku wyniósł ok. 17,7 procenta.” - czytamy na portalu.

 

Wszędzie więcej pasażerów

Do tak dobrego wyniku najwięcej dołożyło stołeczne Lotnisko Chopina. W ubiegłym roku obsłużyło 15,752 mln pasażerów, czyli aż o 2,8 mln osób więcej niż rok wcześniej i tym samym zanotowało wzrost o blisko 23 procent.

Drugim największym polskim portem lotniczym jest Kraków (5,8 mln pasażerów, wzrost o 17,2 proc.), a trzecim Gdańsk (4,6 mln pasażerów, wzrost o 14,7 proc.). Czwarte miejsce pod względem liczby obsługiwanych pasażerów zajmują Katowice (3,8 mln pasażerów, wzrost o 21,7 proc.), a piąte Modlin (2,9 mln pasażerów, wzrost o 2,5 proc.).

Największy wzrost zanotowały małe lotniska: w Szymanach (105 tys. pasażerów, wzrost o 122,6 proc.) i Zielonej Górze (18 tys. pasażerów, wzrost o 88,3 proc.).

Wzrost liczby pasażerów odnotowano także w miastach o zbliżonej do Bydgoszczy liczbie mieszkańców. Szczecin urósł o 24 procent do 580 tysięcy pasażerów, a Lublin o 14 proc. do 430 tysięcy pasażerów.

 

Bydgoszcz na minusie, ale na fali

Bydgoszcz jest jedynym portem lotniczym, które w ubiegłym roku odnotowano spadek – o 1,8 proc. W 2017 roku obsłużono na nim 331 tysięcy pasażerów.

- Spore odbicie widać już w Bydgoszczy – choć lotnisko obsłużyło w zeszłym roku 331,3 tys. pasażerów (spadek o 1,8 proc.), to w ostatnich dwóch miesiącach tego roku liczba pasażerów rosła odpowiednio o 38 proc. w listopadzie i 15,7 proc. w grudniu rok do roku. To przede wszystkim efekt nowych kierunków, czyli lotów do Lwowa (LOT) i Londynu Luton (Ryanair), a także zwiększenia częstotliwości rejsów do Frankfurtu przez Lufthansę – zauważa portal fly4free.pl

„Rok 2018 zapowiadają się ciekawie. Od końca marca 2018 z Portu Lotniczego Bydgoszcz pasażerowie będą mogli podróżować do Londynu aż 11 razy w tygodniu (7x Stansted i 4x Luton). Rejsy PLL LOT na trasie Bydgoszcz-Lwów również są w sprzedaży na sezon letni. Została też zwiększona częstotliwość lotów na trasie do Frankfurtu do codziennego połączenia. Touroperatorzy prowadzą sprzedaż ofert 'First-minute” z wylotem z Bydgoszczy. Pasażerowie mają do dyspozycji 9 wakacyjnych kierunków w tym Antalya, Burgas, Dubrownik, Fuerteventura, Heraklion, Korfu, Zakynthos, Albanię oraz Bośnię i Hercegowinę.” - czytamy na stronie Portu Lotniczego Bydgoszcz.

Wojciech Bielawa

Wojciech Bielawa Autor

Redaktor prowadzący