Wydarzenia 26 cze 2018 | Redaktor
Remont torowiska na Wojska Polskiego. Początek prac już w lipcu

fot. Anna Kopeć

Dzisiaj (26 czerwca) Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej podpisał z firmą ZUE S.A. umowę na realizację przebudowy trasy tramwajowej wzdłuż ulicy Wojska Polskiego. Całość inwestycji to niemal 65 mln zł.

W ramach inwestycji zostanie wyremontowana trasa tramwajowa od pętli Magnuszewska do węzła komunikacyjnego Wojska Polskiego – Szpitalna – Szarych Szeregów – Bełzy. Zadanie zostanie połączone z budową trasy tramwajowej wzdłuż ulicy Kujawskiej na odcinku od ronda Kujawskiego do ronda Bernardyńskiego. Przetarg na to zadanie jest już na ukończeniu. Będzie to jedna z największych inwestycji prowadzonych w Bydgoszczy. Już wcześniej została także podpisana umowa z Pesą na zakup 15 tramwajów niskopodłogowych.

W ramach przebudowy zostaną wymienione około 4 km toru pojedynczego torowiska, przebudowa czeka obie jezdnie ulicy Wojska Polskiego i skrzyżowanie z ulicą Szarych Szeregów. Naprawione zostanie również torowisko na odcinku od ulicy Magnuszewskiej do ulicy Bełzy. Wyremontowane będą wszystkie perony, a cała inwestycja zostanie wyposażona w system ITS.  Powstaną również drogi rowerowe - zostaną połączone z tymi, które już są wybudowane na terenie skrzyżowania z ulicą Magnuszewską.

- Co ważne, po przebudowie zyskamy prawo-skręt w ulicę Szpitalną, jeżeli chodzi o tramwaje. Umożliwi to prowadzenie ruchu tramwajowego w ulicę Kujawską. Ułatwi to również organizację transportu w sytuacjach awaryjnych, kiedy trzeba tramwaje skierować w inny sposób – mówił na konferencji Jacek Witkowski, dyrektor naczelny ZDMiKP.

Koszt całej inwestycji to 65 mln złotych. Plac budowy ma zostać przekazany na początku lipca. Na realizację przebudowy wykonawca ma czas do października przyszłego roku.

Inwestycja jest realizowana we współpracy z firmą KPEC (Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej). Ciepłownicy wykonają przebudowę sieci w ul. Wojska Polskiego od ul. Szpitalnej do ul. Magnuszewskiej. KPEC już zaczęła realizację swojej części prac.

- Gdy wiek ciepłociągów jest zaawansowany, czekamy na moment, kiedy jest do nich dostęp i mamy możliwość wykonania prac związanych z ich odnowieniem – tłumaczył na konferencji Andrzej Baranowski, prezes zarządu KPEC. - Remontując ten odcinek, zabezpieczamy bezpieczeństwo energetyczne, czyli dostęp energii cieplnej z elektorciepłowni EC II i spalarni bydgoskiej. Ograniczamy też straty i poprawiamy hydraulikę. To również znacząco poprawi komfort zarządzania siecią w okresie zimowym.

KPEC wymieni ponad 1,8 km ciepłociągów od ulicy Szpitalnej do ulicy Magnuszewskiej. Koszt remontu to ponad 14 mln zł. Realizacją prac zajmuje się konsorcjum firm Energoterm i Isoplus Polska. Rozpoczęto już pierwsze prace przygotowawcze i niebawem ciepłownicy wejdą na plac budowy. Kiedy KPEC zakończy prace związane z ciepłociągiem, ZUE przystąpi do prac drogowych.

ZDMiKP zapowiada, że pojawią się utrudnienia w ruchu.

- Będziemy starali się minimalizować utrudnienia, jednak proszę o wyrozumiałość. Działamy na „żywym organizmie”, który musi cały czas funkcjonować, a my robić swoje z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa. Zatem będą utrudnienia, postaramy się, żeby nie zamknąć wszystkiego od razu – mówił Jacek Witkowski.

Jak zapewniał na konferencji z-ca dyrektora ds. inwestycji drogowych Maciej Gust, w czasie remontu będzie wykorzystywany naraz jeden pas jezdni. Prawdopodobnie powiększone zostanie rondo na skrzyżowaniu ulic Szarych Szeregów i Wojska Polskiego - będą objazdy za istniejącym szlakiem obwodowym skrzyżowania, co ma usprawnić ruch. W niektórych miejscach mogą zostać wprowadzone ograniczenia relacji skrętnych. Na ulicy Kujawskiej ZDMiKP chce cały czas utrzymać ruch. W pewnych momentach ten odcinek może zostać krótkotrwale wyłączony, chociażby przy budowie infrastruktury podziemnej. Dodatkowo jeden z pasów na ul. Kujawskiej ma zostać zmieniony na buspas, aby nadać rytm komunikacji publicznej przy zjeździe w dół.

jg

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor