Wydarzenia 22 paź 20:37 | mk
Rodzina, przyjaciele, poloniści pożegnali Łukasza Chojnackiego [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Uroczystości pogrzebowe śp. Łukasza Chojnackiego odbyły się we wtorek 22 października. Polityk, społecznik, działacz bydgoskiej Polonii został pochowany na Cmentarzu Starofarnym.

Mszę św. pogrzebową w kościele pw. św. Antoniego celebrował ks. Janusz Konysz, duszpasterz bydgoskich żużlowców.

Na cmentarzu przemawiali przyjaciele i współpracownicy Łukasza Chojnackiego.  

- Był bardzo zaangażowany, otwarty, był wspaniałym przyjacielem. Wierzył, że świat można zmieniać - mówił Grzegorz Napieralski. - Dzwonił do nas, namawiał do ciężkiej pracy, dawał zadania. Mnie Łukasz dał najtrudniejsze zadanie - poprosił, żebym przemówił na jego pogrzebie. Chcę Łukaszu, powiedzieć, że robię to z wielką przyjemnością, chociaż bardzo mnie to boli: bo byłeś cudownym człowiekiem.

fot. Anna Kopeć

Prezes Polonii Bydgoszcz Jerzy Kanclerz wspominał, że Łukasza Chojnackiego poznał, gdy ten miał jeszcze niespełna 16 lat. Chciał jechać razem z nim na wyścigi żużlowe - do Pragi. - Kiedy zapytałem, czy możesz mi wymienić dwóch zawodników, wymieniłeś szesnastu, wymieniłeś rezerwowych - opowiadał. - Chciałbym Ci podziękować w imieniu Żużlowego Klubu Sportowego za to, co zrobiłeś dla tego sportu, za to, że Polonia w tym roku osiągnęła taki sukces. To Ty jesteś częścią tego sukcesu - podkreślił.

Z Chojnackim miał zobaczyć się na spotkaniu 26 października. - Twoje krzesło pozostanie puste. Odpoczywaj w spokoju, Łukaszu, przyjacielu - zakończył.

fot. Anna Kopeć

Głos zabrał także wiceprzewodniczący Rady Miasta Ireneusz Nitkiewicz: - Zawsze kochałeś ludzi i zrzeszałeś ludzi, od lewa do prawa. SMS-y od Ciebie przychodziły o 5.00 rano, o 23.00, czasem nasze rozmowy trwały godzinami. Dziś już nikt do nas nie zadzwoni, ale będziemy mieli w pamięci te rozmowy, długie rozmowy, na które miałeś zawsze czas - mówił. Przypomniał o zaangażowaniu politycznym i społecznym śp. Łukasza Chojnackiego, m.in. w czasie, gdyby był radnym miejskim. - Kiedy coś robiłeś, robiłeś na maksa. Byłeś królem życia - dodał.

fot. Anna Kopeć

Łukasz Chojnacki zmarł w czwartek (17 października) w wieku 39 lat, po przebytej wcześniej operacji. Był wieloletnim liderem bydgoskiego SLD, później angażował się w działalność Inicjatywy Polskiej.

Działał w ŻKS Polonia Bydgoszcz, wspierał opieką menedżerską Tomasza Orwata, w sezonie 2019 sprawował funkcję kierownika drużyny.

fot. Anna Kopeć

Więcej zdjęć z uroczystości w galerii poniżej. 

mk Autor