Wydarzenia 6 lis 2018 | Redaktor
Rzeźby Abakanowicz w Bydgoskim Centrum Sztuki [WERNISAŻ]

Magdalena Abakanowicz / fot. Wojciech Holnicki-Szulc (fragment)

Twórczość polskiej rzeźbiarki będzie można obejrzeć w Bydgoszczy. W najbliższy piątek (9 listopada) w Bydgoskim Centrum Sztuki odbędzie się wernisaż prac Magdaleny Abakanowicz. Wstęp wolny.

W piątek 9 listopada o godz. 18.30 w Bydgoskim Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego (ul. Jagiellońska 47) odbędzie się wernisaż wystawy Magdaleny Abakanowicz. Dzieła będzie można oglądać do końca roku.

Jak pisze kuratorka wystawy, prof. UMK dr hab. Alicja Majewska: „Kameralność wystawy rzeźb Magdaleny Abakanowicz w galerii Bydgoskiego Centrum Sztuki nadaje jej twórczości na wskroś indywidualną, a może wręcz intymną perspektywę. W tym oglądzie odbiorca i artystka uobecniona dziełami, mogą zawrzeć szczególną więź opartą na specyfice stworzonej sytuacji, w której fizyczna bliskość daje większą możliwość zrozumienia i przeżycia jej twórczości”.

Na wystawie pojawią się między innymi prace z cyklu „Anonimowych portretów”, które obok cyklu „Inkarnacje” stanowią w biografii artystycznej Magdaleny Abakanowicz ważny etap jej twórczości. Wyświetlony zostanie też materiał filmowy poświęcony biografii twórczej rzeźbiarki.

Magdalena Abakanowicz urodziła się w 1930 roku, a zmarła w zeszłym roku w kwietniu. Jej prace zrewolucjonizowały historię rzeźby. Artystka zastosowała tkaniny jako tworzywa, zmieniając sposób myślenia o kwestiach materiałowych w rzeźbie. Dzięki jej pracom jutowa tkanina organiczna stała się w rzeźbie materiałem porównywalnym z kamieniem czy drewnem. Jej nowatorskie rozwiązania nazwano od jej nazwiska abakanami. W 1965 roku na VIII Biennale w São Paolo w Brazylii Abakanowicz zdobyła główną nagrodę Grand Prix, co było początkiem jej światowej kariery. O jej prace zabiegały m.in. Centre Pompidou w Paryżu, Metropolitan Museum w Nowym Jorku, Museum of Modern Art w Kioto czy londyńska Tate Modern Gallery.

Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor