Wydarzenia 15 lut 2022 | kd
Sekrety bydgoskich inicjałów na kamienicy przy ul. Focha

W zabudowie ulicy marszałka Focha wyróżnia się elegancka, symetryczna fasada zaakcentowana, centralnie usytuowanym, wykuszem kamienicy numer 12. Zanim powstała, pod koniec lat 60. XIX wieku, rozległa nieruchomość podówczas numer 13 należała do mistrza piekarskiego Emanuela Winklera. Obejmowała teren odpowiadający dwóm dzisiejszym parcelom – ulica Focha 10 i 12.

Około lat 1876/1877 teren ów zyskał nowego właściciela. Ten podjął zamysł wzniesienia okazałej kamienicy i w 1879 roku powstał projekt nieustalonego autorstwa, budynku w stylu historyzującym z użyciem form klasycyzujących.
 
Wejścia/wjazdu do reprezentacyjnej sieni od ponad 140 lat strzegą masywne drzwi z przeszklonymi prześwitami i nadświetlem zabezpieczonymi finezyjnie wykonanymi, kutymi kratami. Wśród dekoracyjnych, stylizowanych floralnych motywów, niczym wizytówka, umieszony został prostokąt, a w nim splecione ozdobne litery „OB”.
 
Inicjały OB przypominają postać znanego skądinąd bydgoszczanina Ottona Bollmana (1833-1891) kupca i właściciela cegielni na Czyżkówku i Bocianowie, który nabył nieruchomość przy Focha i wybudował reprezentacyjny dom, w którym mieszkał do śmierci. Później kamienica należała do wdowy Josefiny, od początku XX wieku do Bydgoskiego Banku Przemysłowego, a następnie do Wilhelma Oklitza i dalej do jego spadkobierców.
Gwoli uzupełnienia interes cegielniany założył ojciec Ottona, Ludwig Bollmann.
 
Opracowanie: Bogna Derkowska-Kostkowska; fotografie Mateusz Soliński

kd Autor