Wydarzenia 1 paź 2018 | Redaktor
Srebrna rewolucja SLD Lewica Razem. Propozycje dla seniorów

- Dane statystyczne pokazują, że w Bydgoszczy w wieku 65+ mamy ponad 20 proc. społeczeństwa i ta grupa będzie się powiększała. Kandydaci SLD Lewica Razem do Rady Miasta i sejmiku zaprezentowali swój program dla osób starszych. Przede wszystkim chcą postawić na aktywizację seniorów, m.in. poprzez świetlice dziennego pobytu, wspieranie ich pomysłów w BBO czy rozszerzoną opiekę społeczną.

Dzisiaj, 1 października, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. W związku z tym SLD Lewica Razem na konferencji zaprezentował swoje propozycje dla seniorów pod hasłem „Srebrna rewolucja”.

- To ważna grupa, o którą trzeba zadbać, żeby miała godne warunki do życia, żeby ten czas spędzony na emeryturze wyglądał tak jakby chcieli tego seniorzy – mówił Ireneusz Nitkiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej SLD w Bydgoszczy. - Dane statystyczne pokazują, że w Bydgoszczy w wieku 65+ mamy ponad 20 proc. społeczeństwa i ta grupa będzie się powiększała.

Ireneusz Nitkiewicz / fot. Anna Kopeć

Aktywizacja seniorów

Anna Mackiewicz, kandydatka na prezydenta komitetu SLD Lewica Razem zaczęła od krótkiego podsumowania kończącej się kadencji: - Musimy przyznać, że dzięki konsekwencji SLD udało się wiele zdziałać. To nie tylko karta seniora, rada seniora, to także bezpłatna komunikacja dla osób 65+. Pierwszą rzeczą, którą zrobię będzie spisanie strategii programu Srebrna Bydgoszcz razem z osobami bezpośrednio zainteresowanymi, ale również z całą Rada Miasta.

Propozycje programowe kierowane są do trzech grup seniorów. Pierwsza z nich to osoby, które są aktywne społecznie, np. uczęszczają na uniwersytet trzeciego czy udzielają się w klubach seniora. - Tutaj czasami wystarczy wesprzeć, aby inicjatywy dalej się rozwijały. Dlatego podzielę Bydgoski Budżet Obywatelski na część inwestycyjną i część związaną z szkoleniami, warsztatami oraz akcjami – zapowiada Mackiewicz. - Wyznaczę konkursy do grup samopomocowych bądź oferujących wsparcie dla seniorów i osób niepełnosprawnych, tak aby sami, bazując na swojej aktywności, mogli wspierać osoby słabsze.

Anna Mackiewicz / fot. Anna Kopeć

Druga grupa seniorów to osoby, które mogą być aktywne, a jednak nie korzystają z usług i atrakcji, które miasto proponuje. - Najczęściej dlatego, że o nich nie wiedzą bądź są oferowane daleko od ich miejsca zamieszkania. Stąd wszystkie te usługi, roboczo nazwane świetlicą czy domami dziennego pobytu, powinny być jak najbliżej, na każdym osiedlu – mówi kandydatka na prezydenta.

Trzecia grupa to są osoby, które nie wychodzą z domu, a mogłyby. Mowa tu o osobach korzystających z opieki społecznej. - Rozszerzę zakres usług opiekuńczych, które dzisiaj ograniczają się tylko do wsparcia medycznego i drobnych usług - zapewnia Mackiewicz. - Myślę tu m.in. o wsparciu wolontariatu na rzecz seniorów, dodatkowych usługach typu naprawy czy możliwości zamówienia transportu. Co prawda państwo w swojej polityce nie przewiduje asystenta dla osoby niepełnosprawnej, samotnej czy starszej, ale my taką pośrednią formę zaproponujemy naszym mieszkańcom.

Anna Mackiewicz zapowiedziała również utworzenie drugiego publicznego zakładu opiekuńczo-leczniczego.

I kilka dodatkowych udogodnień

Kolejny punkt w programie SLD Lewica Razem to rozpropagowanie bransoletek życia. Jest to niewielkie urządzenie przypominające zegarek, które umożliwia szybkie wezwanie pomocy w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu. Wystarczy, że osoba starsza wciśnie jeden guzik, a sygnał SOS przesyłany jest do centrum operacyjnego. Takie bransoletki są również wyposażone w czujnik upadku, licznik kroków, pomiar tętna oraz geolokalizację.

Danuta Deja, kandydatka do sejmiku województwa / fot. Anna Kopeć

Kolejną inicjatywą SLD Lewica Razem dla seniorów to wprowadzenie wind do budynków czterokondygnacyjnych. - Na wniosek spółdzielczy już zostały przeprowadzone wstępne rozmowy. Jest możliwość uzyskania dofinansowania na dostawienie takich wind do budynków już istniejących – mówi Kazimierz Drozd, obecny radny i kandydat do Rady Miasta.- Niestety starsze osoby mieszkające na piętrach do czwartego nie mają możliwości skorzystania z tego typu udogodnień.

Kazimierz Drozd / fot. Anna Kopeć

Kandydaci SLD Lewica razem proponują również utworzenie tzw. osiedli wspomaganych. - Planujemy wiele udogodnień dla osób starszych, a także wprowadzenie punktów, w których przez całą dobę będzie dyżurowała pielęgniarka oraz pracownik socjalny, którzy będą do dyspozycji seniorów, będą ich wsparciem, a także pewnego rodzaju zabezpieczeniem - mówi Tomasz Mokos, sekretarz wojewódzki SLD i kandydat na radnego miasta Inowrocławia.

Mieszkania na tych osiedlach mają być mniejsze oraz tańsze w utrzymaniu.

Tomasz Mokos / fot. Anna Kopeć

Ponadto na osiedlach mają pojawić się świetlice dziennego pobytu. - Jest to jedna z wspaniałych rzeczy, która dałaby radość właśnie osobom starszym, gdzie mogliby się spotykać, zawierać nowe znajomości jak i również, prozaicznie mówiąc, pograć w karty, szachy, spędzić ten czas mile i udać się do domu. Jest to wspaniała rzecz również dla osób samotnych – tłumaczył Zbigniew Welenc, kandydat do Rady Miasta.

Zbigniew Welenc / fot. Anna Kopeć

SLD Lewica Razem zamierza też zaproponować rozwiązanie, które funkcjonuje już w niektórych miastach polski, a mianowicie „Taksówka dla seniora”. Osoba starsza może skorzystać z darmowego transportu 3-4 razy do roku, żeby dojechać np. do przychodni czy na jakieś spotkanie.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor