Wydarzenia 10 gru 2021 | mk
 Stan wojenny oczami historyków. Sesja w urzędzie wojewódzkim

fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

Wystąpienia na temat przyczyn stanu wojennego, jego przebiegu w regionie bydgoskim i upamiętnienia ofiar były częścią sesji naukowej, która 9 grudnia odbyła się w urzędzie wojewódzkim. Podczas wydarzenia ogłoszono też wyniki konkursu skierowanego do uczniów – młodzi ludzie mieli opisać stan wojenny w oparciu o wspomnienia swoich bliskich.

Sesję naukową „Stan wojenny w Polsce. Przyczyny i konsekwencje” rozpoczęło wystąpienie wojewody Mikołaja Bogdanowicza. – Bardzo dziękuję za Państwa służbę na rzecz Rzeczpospolitej Polskiej, na rzecz krzewienia tej pamięci o Solidarności. Cały czas uważam, że tego jest za mało w naszej przestrzeni publicznej – mówił do prelegentów.

Podczas konferencji głos zabrali prof. Wojciech Polak, dr Krzysztof Osiński, prof. Mirosław Golon, dr hab. Sylwia Galij-Skarbińska, ks. dr Michał Damazyn, Krzysztof Kolczyński. Wystąpienia poświęcono m.in. przyczynom stanu wojennego, jego przebiegowi w województwie bydgoskim i upamiętnieniu ofiar.

Po sesji Karol Górski, dyrektor Regionu Sieci Bydgoszcz Poczty Polskiej, zaprezentował wydawnictwa filatelistyczne upamiętniające postać generała Zbigniewa Nowka. – Odbyłem z panem generałem kilka spotkań, zyskał moją dużą sympatię. W 2019, kiedy niestety pan generał zmarł, złożyłem jego żonie obietnicę, że będę zawsze pamiętał o panu generale i Poczta Polska będzie zawsze pamiętała o takim bohaterze – powiedział.

Na zakończenie spotkania ogłoszono wyniki Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Przywracanie Pamięci”, zatytułowanego w tym roku: „Oblicza stanu wojennego”. Młodzież, do której konkurs był skierowany, miała dowiedzieć się i przedstawić, jak stan wojenny wpłynął na życie jej rodziny, jak przebiegał z perspektywy ich bliskich.

– Stan wojenny był dla mojego pokolenia bardzo ważnym przeżyciem pokoleniowym. Dobrze jest, aby wydarzenia kształtujące nasze późniejsze podejścia wobec życia, polityki i społeczeństwa, były pamiętane również przez te pokolenia, które tego nie przeżyły. Ważne, abyśmy właśnie taką osobistą pamięć, nie faktograficzną, historyczną, przenosili na nowe pokolenie – powiedział europoseł Kosma Złotowski.

W kategorii szkół podstawowych nagrodzeni zostali: za pracę pt. „Żadna wrona nie orła nie pokona. Wspomnienia moich bliskich” Małgorzata Mamys z SP nr 57 w Bydgoszczy oraz za pracę pt. „Strach i niepewność grudnia 1981 r. oczami moich dziadków” Klaudiusz Sobczak z SP nr 2 w Nakle.

Nagrodę z wyróżnieniem za pracę pt. „Żyć w czasach konspiracji, walcząc o to co prawdziwe. Nienawiść, kłamstwo, mimo że nie jest to niemożliwe” uczennica III liceum w ZS nr 1 w Golubiu-Dobrzyniu Agata Badźmirowska.

Na podstawie komunikatu Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego

Zdjęcia: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

mk Autor