Wydarzenia 8 sty 17:16 | Redaktor
Stulecie powrotu Bydgoszczy do Polski. „Czwórka” będzie świętować z pompą

IV LO (2010 r.), Przemysław Jahr / Wikimedia Commons - praca własna

Nauczyciele i uczniowie IV LO zapraszają na wspólne obchody setnej rocznicy ponownego włączenia naszego miasta do Polski. W programie: debaty, konferencja naukowa, koncert, rekonstrukcja historyczna, wystawa prac plastycznych, literackich i fotograficznych.

20 stycznia 2020 roku przypada okrągła rocznica odzyskania przez Bydgoszcz niepodległości – z tej okazji dyrekcja IV Liceum Ogólnokształcącego przygotowała projekt, w ramach którego w gmachu szkoły odbędzie się wiele okolicznościowych wydarzeń.

Będzie można m.in. obejrzeć ekspozycję „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918 -1920”, przygotowaną przez dr Kamilę Churską oraz dr Barbarę Męczykowską z Instytutu Pamięci Narodowej, a także wystawę wyróżnionych prac uczniów. Młodzi bydgoszczanie wezną też udział w turnieju debat oksfordzkich i zaprezentują modę z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Nie zabraknie też muzyki i prelekcji historyków. 

Program:

3 stycznia (poniedziałek)
godz. 10.00–13.00 – Turniej miejski debat oksfordzkich „Bydgoszcz nie jest miastem pozbawionym tożsamości”, „Bydgoszcz daje swoim mieszkańcom możliwość do wszechstronnego rozwoju”. Debatować będzie młodzież z I,III i IV LO oraz Technikum Ekonomicznego nr 1.

14 stycznia (wtorek)
godz. 10.35 – Koncert szlagierów niepodległej Polski i o Bydgoszczy – zespół Verte
godz. 11.00 – Polonez dla Bydgoszczy w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej ZS Elektronicznych

15 stycznia (środa)
godz. 11.00 – 13.00 – rekonstrukcja historyczna wraz z wykładem „Polskie formacje w okresie walk o odzyskanie przez Polskę niepodległości”- pokaz umundurowania, oporządzenia i uzbrojenia polskich żołnierzy w latach 1920 – 1921

16 stycznia (czwartek)
godz. 11.00–13.00 – konferencja naukowa
•    Powrót Bydgoszczy do Macierzy w 1920 r. – prof. UKW dr hab. Zdzisław Biegański
•    Kultura w niepodległej Bydgoszczy – prof. WSG dr Marek Chamot
•    Bydgoszczanie wobec odzyskania niepodległości w 1920 r. – dr Krzysztof Osiński

17 stycznia (piątek)
godz. 10.35 pokaz mody – lata 20., lata 30. – konkurs na najlepiej przebraną klasę.

źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy, oprac. red.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor