Wydarzenia 27 maj 2018 | Redaktor
Święto z perkusją w roli głównej

Materiał organizatora

Już jutro, w poniedziałek (28 maja) w Bydgoszczy rozpoczyna się 12. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion. To wielkie święto muzyki z perkusją w roli głównej, w tym roku gości prawdziwe gwiazdy. Fińska Apocalyptica zagra Metallicę na wiolonczelach, wystąpi mistrz jazzu Jan Garbarek ze swoim zespołem i Terry Bozzio z największym zestawem perkusyjnym świata.

Od kilku lat w Bydgoszczy na Drums Fusion goszczą systematycznie wielkie gwiazdy. Tak jest i w tym roku, bo line-up festiwalu jest naprawdę pierwszej klasy. Drumsy otworzą przedbiegi w postaci Międzynarodowego Forum Perkusyjnego, podczas którego gry na perkusji uczyć będą mistrzowie z Polski, Niemiec, Indonezji i Korei.

W poniedziałek (28 maja) pierwsze zajęcia – master class –  sala MCK (Marcinkowskiego 12, Bydgoszcz)

  • 15.00-16.30 – Marta Klimasara (Niemcy), marimba
  • 16.30-18.00 – Se-Mi Hwang (Korea), marimba
  • 18.00-19.30 – Bernard Maseli (Polska), wibrafon
  • 19.30-21.00 – Nippy Noya (Indonezja), perkusjonalia

W tym samym czasie na ulice miasta wyjdą „lotne brygady perkusyjne". Grający na przeróżnych instrumentach „perkusyjni partyzanci" pojawiać się będą w różnych punktach w centrum Bydgoszczy.

W środę (30 maja) na scenie bydgoskiej Opery Nova zagra pierwsza gwiazda festiwalu - Jan Garbarek Group. Gigant światowego jazzu wystąpi w Bydgoszczy z Trilokiem Gurtu na perkusji. W swoich kompozycjach i improwizacjach Garbarek jest mistrzem muzyki, która wnika w naszą duszę. Jego koncerty są spektaklami o niezwykłej dramaturgii. Mówi się, że „jego muzyka oddycha i zapewnia innym przestrzeń do oddychania".

Następnego dnia (31 maja) na Festiwalu pojawią się Ikony Polskiego Jazzu. W tym koncercie wystąpią niekwestionowani mistrzowie polskiej sceny jazzowej - String Connection oraz Krzysztof Ścierański Trio.

Pierwszy dzień czerwca – Dzień Dziecka - otworzy święto perkusji dla dzieci - Wyspa Perkusyjna (warsztaty), potem przez miasto przejdzie barwna Drums Parade, a dzień zamknie plenerowe „dwugodzinne solo perkusyjne" na największej perkusji świata. „Mistrzem ceremonii" będzie Terry Bozzio, znany ze współpracy z Frankiem Zappą. O jego zestawie perkusyjnym nie mówi się po prostu „perkusja". To „monstrualna rzeźba perkusyjna" złożona z kilkudziesięciu instrumentów.

Finał Drums Fusion 2018 to kolejny, wielki koncert plenerowy. W sobotę (2 czerwca) na Wyspie Młyńskiej w sercu Bydgoszczy zagra słynna fińska Apocalyptica z koncertem „Plays Metallica by Four Cellos". Na perkusji wystąpi Mikko Siren. Zespół zasłynął na całym świecie, jako nowatorski kwartet wiolonczelowy grający własne wersje utworów heavymetalowego zespołu Metallica. Bydgoszcz, jako pierwsze polskie miasto, znalazła się na szlaku najnowszego tour'u koncertowego grupy.

Organizatorem festiwalu jest Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Urząd Miasta Bydgoszczy.

Źródło: MCK Bydgoszcz

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor