Wydarzenia 6 kwi 09:30 | kd
Terytorialsi ratują życie i to dosłownie

fot. 8KPBOT

3 kwietnia, podczas rozwożenia paczek żywnościowych dla najbardziej potrzebujących osób, trzech żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej uratowało życie mieszkańcowi Suchar w pow. nakielskim.

Procedura przekazywania paczek żywnościowych została dopracowana w taki sposób, aby nie doszło do bezpośredniego kontaktu pomiędzy żołnierzami a odbiorcami paczek. 

Żołnierze po dotarciu pod wskazany adres zostawiają paczkę pod drzwiami, pukają i oddalają się na bezpieczną odlegość, czekając na odbiór paczki. Gdy to nie następuje, ponawiają czynność.

Tym razem, podczas ponownego pukania, usłyszeli ledwie szept o pomoc. Szer. Bartosz Bona wraz z szer. Anetą Ślęzak  i szer. Emilią Świątek zajrzeli przez okno. Zobaczyli leżącego na podłodze człowieka, który miał trudnosci z oddychaniem. 

Natychmiast wezwali karetkę. Po dotarciu pomocy na miejsce, okazało się, że były to bardzo poważne problemy zdrowotne spowodowane wcześniejszą operacją na serce tego starszego człowieka.

- Jestem dumny z moich żołnierzy. Zawsze wiedziałem, że będą umieli i potrafili zachować się w trudnej sytuacji odpowiednio i przyzwoicie. Teraz widać efekty szkolenia, które zrealizowali wiele miesięcy temu – powiedział dowódca 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Krzysztof Stańczyk.

W całym kraju w działania związane z walką z koronowirusem zaangażowanych jest ponad
2,1 tys. żołnierzy WOT. 

Oprac KD na podst. inf. 8 KPBOT

kd Autor