Wydarzenia 26 cze 14:00 | mk
Uczniowie odebrali świadectwa. Zakończenie roku w reżimie sanitarnym

Wewnątrz szkół obowiązywały procedury, na zewnątrz było spontanicznie/uczniowie ZS Gastronomiczno-Hotelarskich, 26 czerwca 2020, fot. Anna Kopeć

Rok szkolny 2019/2020 ze względu na pandemię był inny niż wszystkie. O tym, w jakiej formie ten wyjątkowy rok zakończyć, decydowali dyrektorzy szkół.

Przykładowo, w VI Liceum Ogólnokształcącym im. J.J. Śniadeckich na oficjalne zakończenie w auli zaproszono tylko trójki klasowe, uczniów ze świadectwami z wyróżnieniem i inne osoby nagradzane. Po uroczystości odbyło się spotkanie z wychowawcami w salach.

W wielu szkołach z elementu uroczystości zrezygnowano, uczniowie mieli jedynie możliwość odbioru świadectw od wychowaców.

W IV Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego opracowano w związku z tym specjalną procedurę. Budynek szkoły podzielono na dwie strefy – część uczniów odbierała świadectwa od wychowawców na sali gimnastycznej, część – na hali kaziemierzowskiej. Dla obu stref obowiązywały oddzielne wejścia i wyjścia. Obowiązkowe były maseczki i dezynfekowanie rąk.

fot. Anna Kopeć

W Szkole Podstawowej nr 38 w Bydgoszczy natomiast „zakończenie roku” potrwa aż do wtorku (30 czerwca). Od piątku (26 czerwca) uczniowie poszczególnych klas odbierają od wychowawcy świadectwa według harmonogramu, przy dwóch różnych wejściach na teren szkoły. Nauczyciel obowiązkowo wyposażony jest w rękawiczki, a dyplomy musiały przejść trzydniową kwarantannę.

W związku z pandemią koronawirusa 12 marca zawieszono zajęcia stacjonarne w szkołach, nauczyciele i uczniowie pracowali zdalnie. Częściowe odmrożenie wprowadzone 25 maja - umożliwiało ono m.in. organizowanie zajęć dla uczniów klas I-III. 

Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, od września uczniowie wrócą do zajęć w trybie sprzed epidemii.

mk Autor