Wydarzenia 23 kwi 2018 | Redaktor
Uwaga na choroby roślin. Inspektorzy ostrzegają

materiały WIORiN Bydgoszcz

– Kupując materiał bez etykiety bądź z niewiadomego źródła narażamy nasze rośliny na atak chorób i szkodników – ostrzega Marcin Wroński, kujawsko-pomorski wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa.

 Wiosna to dla inspekcji ochrony roślin i nasiennictwa to wzmożony czas kontroli. - Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele niebezpieczeństw czyha w materiale do siewu i sadzenia – pisze Marcin Wroński, wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa w piśmie z ostrzeżeniem dla ogrodników i rolników. - Kupując materiał rozmnożeniowy bez etykiety, paszportu bądź z niewiadomego źródła narażamy nasze uprawy i rośliny na atak chorób i szkodników.

Dodaje, że z powodu importu roślin i nasion coraz częściej zdarzają się także choroby, które wcześniej w Polsce nie występowały. W materiale importowanym choroby zdarzają się częściej niż w „rodzimym”. - Jako przykład można podać występowanie bakterii Ralstonia solanacearum. Wszystkie przypadki wykrycia tej groźnej bakterii miały miejsce na materiale pochodzącym z Holandii – wyjaśnia Wroński.

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor