Wydarzenia 11 cze 2018 | Redaktor
Uwolnij swoje książki! Wielkie święto bookcrossingu na Wyspie Młyńskiej

Stacje bookcrossingowe w Bydgoszczy można znaleźć w parku Kochanowskiego /fot. Anna Kopeć

Kolejne Święto Wolnych Książek już jutro (12 czerwca). W programie przemarsz ulicami miasta, wspólne czytanie oraz spotkanie z Jolantą Niwińską, autorką albumu „Z książka na końcu świata”.

W czerwcu obchodzone jest ogólnopolskie Święto Wolnych Książek. Jutro (12 czerwca) odbędzie się już XV edycja tego wydarzenia. W całej Polsce przeprowadzona zostanie akcja uwalniania książek połączona z przemarszami młodzieży oraz happeningami.

Bydgoszcz została uznana za stolicę polskiego bookcrossingu. W naszym mieście obchody rozpoczną się od przejścia uczestników ulicami miasta z udziałem orkiestry dętej. Paradę bajkowo-literackich postaci poprowadzi Ewa Ankiewicz-Jasińska, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy i Jolanta Niwińska, ogólnopolski koordynator bookcrossingu. Uczestnicy wyruszą spod Mechanika (ul. Trójcy 37) o godzinie 10.30 w kierunku Wyspy Młyńskiej.

Tam o godzinie 11.00 rozpocznie się happening. Obchody zainauguruje wystrzałem z wiwatówki Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Gdyni. Na uczestników imprezy czekać będą różne atrakcje: wspólne czytanie, występy artystyczne, konkursy z nagrodami, kącik fryzjerski z bajką w tle dla najmłodszych oraz alejka książek uwolnionych, gdzie będzie można zostawić, wymieniać i czytać książki.

W ramach obchodów zaplanowano również spotkanie autorskie z Jolantą Niwińską, która wydała książkę-album „Z książką na końcu świata”. W studiu telewizyjnym TVP3 Bydgoszcz (ul. Kujawska 7) o godzinie 13.30 autorka opowie o swojej podróży na Antarktydę. Wstęp bezpłatny.

Święto Wolnych Książek ma na celu promowanie książek, czytelnictwa oraz „uwolnienie” jak największej liczby lektur. Pomysł zrodził się z chęci popularyzowania bookcrossingu i zwiększenia czytelnictwa w Polsce wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

- Walka o podniesienie czytelnictwa, walka o spopularyzowanie czytania i walka o książki jest potrzebna i musimy ją wspólnie wygrać dla dobra przyszłych pokoleń – pisze Jolanta Niwińska.

źródło: Fundacja Bookcrossing Polska

Bookcrossing to nieodpłatne przekazywanie książek na zasadzie „podaj dalej”. Polega na pozostawianiu książek w przypadkowych miejscach publicznych (np. pociąg, ławka w parku, teatr, uczelnia, pub) lub w specjalnie przygotowanych do tego miejscach (tzw. półki bookcrossingowe) po to, aby inni ludzie mogli zabrać taki egzemplarz, przeczytać, a następnie przekazać dalej. Bookcrossing ma na celu stworzenie swego rodzaju globalnej biblioteki nieograniczonej budynkiem czy opłatami.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor