Wydarzenia 25 maj 2018 | Redaktor
W Bydgoszczy powstało Innowacyjne Forum Medyczne. Będzie walczyć z rakiem

Otwarcie Innowacyjnego Forum Medycznego / fot. Facebook

Dokładne badania i wybór najskuteczniejszej metody leczenia - tym będzie zajmować się Innowacyjne Forum Medyczne. Nowy obiekt powstał przy Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Pomysłodawcą oraz inicjatorem stworzenia Innowacyjnego Forum Medycznego był poseł Zbigniew Pawłowicz, były dyrektor Centrum Onkologii. - Ta praca daje dużo satysfakcji, ale bywają też trudne chwile. Ciężko było, gdy przychodził do mnie 30-letni człowiek, dla którego wyczerpaliśmy metody terapii. Tak właśnie rodziła się inicjatywa badań genetycznych, molekularnych i innych – tłumaczył podczas uroczystego otwarcia (22 maja).

Dzięki Innowacyjnemu Forum Medycznemu najbardziej nowoczesne technologie w leczeniu nowotworów mają stać się bardziej dostępne. Mają też pomóc w zaplanowaniu indywidualnej terapii, a to wymaga dokładnych badań, m.in. genetycznych. W IFM będą prowadzone badania, które pozwolą dowiedzieć się, czy dana choroba będzie wrażliwa czy oporna na konkretny rodzaj chemioterapii. Na tej podstawie pacjentowi zostanie zaproponowane najskuteczniejsze dla niego leczenie (tzw. terapia celowana).

- Śmiałe projekty rodzą się w sercu, nie w umyśle. IFM to marzenie zrealizowane z sercem, które w polskich warunkach jest luksusem– mówił prof. Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii.

Goście nie szczędzili słów uznania pod adresem Centrum Onkologii. - Otwarcie IFM to sukces kadry zarządzającej szpitalem i całego zespołu. Innowacyjne Forum Medyczne jest spełnieniem wizjonerskich marzeń, które stały się rzeczywistością – mówił poseł Tomasz Latos, dzięki którego wsparciu udało się uzyskać dodatkowe środki finansowe.

Otwarciu IFM towarzyszyła II Międzynarodowa Konferencja Medycyna Translacyjna Onkogenetyka. Swoje badania przedstawili eksperci z dziedziny biologii molekularnej, m.in. dr Christopher Ott z Harvard Medical School w USA, dr Leonardo Meza – Zepeda z Oslo University Hospital, prof. Sui Huang z Northwestern University w Chicago, a także dr hab. n. med. Jarosław Czyż z UMK w Toruniu i dr hab. n. med. Marzena Lewandowska, kierownik Zakładu Genetyki i Onkologii Molekularnej w IFM.

 

oprac. na podstawie

www.co.bydgoszcz.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor