Wydarzenia 2 kwi 12:38 | mk
Województwo w hołdzie swojemu patronowi. Rocznica śmierci Jana Pawła II

Sesja sejmiku, fot. Szymon Zdziebło, tarantoga.pl (archiwum Urzędu Marszałkowskiego)

2 kwietnia 2020 r. przypada 15. rocznica śmierci Jana Pawła II, patrona województwa kujawsko-pomorskiego. O godz. 21.37 związana z nim symboliczna iluminacja pojawi się na ścianie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

- Zachęcamy wszystkich do wspólnej modlitwy i wystawienia w oknach zapalonych świec - czytamy w komunikacie urzędu. Rzeczniczka Beata Krzemińska informuje także o wyrazie pamięci - kwiatach złożonych przez marszałka Piotra Całbeckiego pod pomnikiem papieża.

Patron województwa 

Województwo kujawsko-pomorskie, jako pierwszy region na świecie, obrało Jana Pawła II za patrona. W 2016 roku sejmik przyjął stanowisko w tej sprawie i poprosił hierarchię kościelną o zgodę na taki ruch. Argumentem były związki Jana Pawła II z regionem.

Oficjalnie, po uzyskaniu papieskiej zgody, święty Polak został patronem województwa w marcu 2017. Zostało to przyjęte przez aklamację.

- Patronat Jana Pawła II jest zobowiązaniem, by naszą regionalną tożsamość budować i umacniać w oparciu o wartości trwałe, sprawdzone i szanowane - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Z Janem Pawłem II ściśle związane jest święto województwa: przypada 7 czerwca, w rocznicę jego pielgrzymki na Kujawy i Pomorze. Już jako papież odwiedzał region dwukrotnie: 6 i 7 czerwca 1991 roku był we Włocławku, również 7 czerwca, 1999 roku przybył z pielgrzymką do Bydgoszczy i Torunia.

Honorowy Obywatel

Jan Paweł II jest honorowym obywatelem piętnastu miast - w tym Bydgoszczy - i dwudziestu dziewięciu gmin w naszym regionie, patronem licznych szkół i placówek oświatowych, dwóch centrów dialogu społecznego i gmachu Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

W maju 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim otwarto wystawę poświęconą Janowi Pawłowi II, fot. Mikołaj Kuras, archiwum

Inicjatywą popularyzującą dziedzictwo duchowe i intelektualne Jana Pawła II jest Laboratorium jego imienia na Wydziale Teologicznym UMK, działające przy współpracy z samorządem województwa.

Od maja 2019 roku w naszym województwie trwa rok Jana Pawła II, w związku ze zbliżającą się setną rocznicą jego urodzin. Ma zakończyć się 7 czerwca 2020 roku. 

O modlitwę o godz. 21.37 w rocznicę śmierci Papieża-Polaka prosi kardynał Stanisław Dziwisz. Apeluje, by powierzać sę Bożemu Miłosierdziu i za wstawiennictwem Jana Pawła II modlić się o u ustanie epidemii

Na podstawie: Urząd Marszałkowski

mk Autor