Wydarzenia 21 mar 2019 | mk
Wszechobecna radość życia. Dziecięce Graffiti świętowało Dzień Osób z Zespołem Downa [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Szczególnie dziś brzmi wołanie, że każdy z nas ma prawo do życia – mówił w nawiązaniu do słów św. Jana Pawła II ks. Jan Tomczak, duszpasterz osób niepełnosprawnych. Dziecięce Graffiti m.in. konferencją i... pokazem mody uczciło Dzień Osób z Zespołem Downa.

Obchody rozpoczęły się w środę (20 marca) Mszą świętą w katedrze, sprawowaną przez ks. Janusza Tomczaka, diecezjalnego duszpasterza osób niepełnosprawnych.

fot. Anna Kopeć

Ksiądz wygłosił też pierwszy wykład podczas części konferencyjnej w Domu Polskim – o miejscu osób niepełnosprawnych w Kościele.

fot. Anna Kopeć

Podkreślał, że są one w centrum uwagi Pana Boga. – Mówi o tym już Stary Testament: „nie będziesz złożeczył głuchemu, nie będziesz kładł przeszkody przed niewidomym, ale będziesz się bał Pana Boga Twego. Ja jestem Pan” – cytował. – Czasami tyle zła w naszej codzienności wynika z tego, że nie przejęliśmy się tym prostym wezwaniem – mówił. Przypomniał też, że Jezus pochylał się nad każdym cierpiącym: trędowatym, niewidomym, paralitykiem... – Nakaz towarzyszenia takim osobom przekazuje wszystkim: „co uczyniliście jednemu z braci moich najmniejszych, mnieście uczynili”.

Podkreślał też, że dla rodziców osób niepełnosprawnych często powodem cierpienia są niesprawiedliwe oskarżenia, obwinianie ich za chorobę dziecka. – „Ani on nie zgrzeszył, ani jego rodzice” – przypomniał ks. Tomczak. – Jezus przekreśla myślenie, że cierpienie jest bezpośrednim owocem grzechu.

fot. Anna Kopeć

Nawiązał też do słów św. Jana Pawła II: „Ponad ludźmi zdrowymi i chorymi, aktywnymi i znużonymi, rozwiniętymi i upośledzonymi, o jasnym umysle i duchowo uśpionymi, unosi się Boże ojcowskie „Tak”, sprawiające, że każdy dzień ludzkiego życia jest odcinkiem drogi wiodącej ku spełnieniu i dlatego wartym przeżycia”. – Nawt jeżeli cierpię, warto, aby żył – dlatego szczególnie dziś brzmi wołanie, że każdy z nas ma prawo do życia – podkreślił.

Iwona Andrzejewska z Kuratorium Oświaty mówiła o możliwości kształcenia osób z zespołem Downa pod kątem zawodowym, a prof. Olga Haus, kierownik Katedry i Zakładu Genetyki Klinicznej Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, opowiedziała o zespole Downa w genetyce klinicznej.

Nie zabrakło też części artystycznej: pokazu mody oraz tańca w wykonaniu osób z zespołem Downa. Popis zaprezentowały duet „M2”– Marta i Michał z Towarzystwa Przyjaciół Downa w Grudziądzu, a także Grupa Taneczna „Okey” prowadzona przez Mariusza Procelewskiego (Szkoła Tańca Bailamos).

fot. Anna Kopeć

Obecni byli politycy i przedstawiciele świata nauki. – Ściskam serdecznie wszystkie osoby z zespołem Downa, ich rodziny, najbliższych. Jestem pod wielkim wrażeniem tego kolejnego wspaniałego spotkania – mówił poseł Tomasz Latos. Organizatorom i uczestnikom dziękowały także szefowa biura posła Bartosza Kownackiego Julia Rozworowska-Wolańska oraz radna Bydgoszczy Grażyna Szabelska.

fot. Anna Kopeć

– To czas, kiedy w szczególny sposób manifestujemy Wasze prawa i potrzeby, ale to również okazja, by manifestować radość życia, Wasz optymizm, witalność, które są wszechobecne na każdej imprezie organizowanej przez Dziecięce Graffiti – zwróciła się do uczestników.

Obchody w Domu Polskim honorowym patronatem objął ks. biskup Jan Tyrawa.

fot. Anna Kopeć

Dziecięce Graffiti jest orgraniacją non-profit, skupiającą osoby z zespołem Downa i innymi niepełnosprawnościami oraz ich bliskich. Koordynatorem obchodów w Domu Polskim był Piotr Częstochowski. 

mk Autor