Wydarzenia 19 gru 2018 | Marta Kocoń
Każda strona chwali pozostałe. Podsumowanie Rady Dialogu Społecznego

fot. Anna Kopeć

Wojewoda, marszałek oraz reprezentanci pracodawców i pracowników przedstawili dziś (19 grudnia) bilans tegorocznej pracy Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Zgodnie podkreślali, że był to dobry rok.

W spotkaniu w urzędzie wojewódzkim wzięli udział wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, marszałek województwa Piotr Całbecki, prezes Zarządu Nadwiślańskiego Związku Pracodawców Lewiatan Roman Rogalski i przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” Leszek Walczak.

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego to forum strony rządowej (wojewoda), samorządowej (marszałek), przedsiębiorców (Związek Pracodawców „Lewiatan”) i pracowników (NSZZ „Solidarność). Przewodnictwo w radzie zmienia się co roku – symbolicznie z rąk Mikołaja Bogdanowicza przejął je teraz marszałek Całbecki. – Dialog w radzie jest konstruktywny, możemy tu porozmawiać o różnych problemach województwa kujawsko-pomorskiego – mówił Bogdanowicz.

fot. Anna Kopeć

W 2018 roku rada odbyła 26 spotkań i przyjęła 25 dokumentów, zorganizowała także konferencję gospodarczą w Ciechocinku,

– Dobrze, że najczęściej uprzedzaliśmy problemy, rozmawialiśmy, jak uniknąć konfliktów. To, że nie było ich tak wiele w naszym województwie, to zasługa tego, że potrafiliśmy zdefiniować problemy, nim ujrzały światło dzienne – mówił Całbecki. Pochwalił też wojewodę. – Wysoko zawiesił pan poprzeczkę. Mam nadzieję, że korzystając z pana doświadczenia będę godnie kontynuował pana misję – mówił marszałek.

fot. Anna Kopeć

Leszek Walczak (NSZZ „Solidarnośc”) przypomniał jednak, że nie brakowało trudnych sytuacji, począwszy od zawiązania się komitetu protestacyjnego pracowników sfery budżetowej. Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego pozwoliła na skuteczne dojście postulatów do władz, przekazanie interesów i problemów dzięki panu wojewodzie – mówił. – Odbyły się spotkania, negocjacje zakończone wstępnym porozumieniem. Miejmy nadzieję, że ze strony rządowej będzie to pozytywnie rozpatrzone – mówił.

Wspomniał także, że udało się uzyskać „satysfakcjonujące rozwiązanie dla pracowników Stacji Sanitarno-Epdemiologicznej” oraz porozumienie podpisane z marszałkiem co do wzrostu płac pracowników kultury: opery i filharmonii.

Chwalił również odpowiedzialne podejście pozostałych stron rady. – Pokazujemy, że nie ulica, nie pikiety, protesty – choć one czasem muszą występować – ale przede wszystkim rzetelny dialog powoduje, że rozwiązania są skuteczne – stwierdził.

fot. Anna Kopeć

– Z pozycji pracodawców kujawsko-pomorska rada jest jedną z najlepiej pracujących w kraju – stwierdził Roman Rogalski (Nadwiślański Związek Pracodawców Lewiatan”). Do jej sukcesów zaliczył powstający stopień wodny w Siarzewie oraz trwające prace rady nad portem multimodalnym w Emilianowie i intermodalnym w Solcu Kujawskim.  - To był bardzo dobry rok dla przedsiębiorców: pięć proc. PKB, to się odbija na wzroście, na inwestycjach. Ten rok zamykamy z dużym zadowoleniem, patrząc z ufnością w przyszłość – zakończył.

Zapytany o kluczowe problemy, którymi rada zajmie się przyszłym roku, Całbecki wskazał m.in. kwestię utrzymania dobrej koniunktury gospodarczej województwa, rozpoczęcie negocjacji z Komisją Europejską co do nowej perspektywy finansowej, a także działania społeczne i socjalne, zwłaszcza dotyczące osób starszych. – Wiemy, że nasze społeczeństwo starzeje się, tworzymy sieć domów dziennych dla seniorów. Może to dać również pozytywne skutki gospodarcze w postaci nowych miejsc pracy – stwierdził.

 

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji