Wydarzenia 5 kwi 2019 | Redaktor
Wystawa smoleńska w urzędzie wojewódzkim z okazji 9. rocznicy katastrofy

W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim prezentowane są fotografie Zbigniewa Plucińskiego, który przez lata uwieczniał uroczystości odbywające się po katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku. - Zdjęcia na niej prezentowane są fotoreportażem, dokumentującym tamte wydarzenia i tamte emocje - mówi Jarosław Jakubowski, pełnomocnik i doradca wojewody ds. kultury, dziedzictwa narodowego i polityki historycznej.

Motywy prezentacji wystawy w budynku K-PUW przdstawia Jakubowski w rozesłanym do mediów liście:

Szanowni Państwo,

W związku z wystawą zdjęć pana Zbigniewa Plucińskiego pt. „To nie reszka, to Polska”, która ma miejsce w sali im. Bydgoskiego Marca 1981 roku w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, wyjaśniam, że inicjatywa jej zorganizowania wyszła ze strony bydgoskiego środowiska dawnej opozycji antykomunistycznej.

Pan Zbigniew Pluciński jest członkiem Stowarzyszenia „Chełminiacy 1982” i przez siedem lat dokumentował uroczystości odbywające się po katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku. Na wystawę składają się zdjęcia z krakowskiego pogrzebu śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, uroczystości na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie oraz organizowane w Bydgoszczy.

W kwietniu ubiegłego roku ekspozycja była prezentowana w Oratorium im. św. Jana Pawła II przy kościele Jezuitów w Bydgoszczy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska i w związku ze zbliżającą się 9. rocznicą katastrofy smoleńskiej sala K-PUW została udostępniona na potrzeby wystawy.

Podkreślam, że zdjęcia na niej prezentowane są fotoreportażem, dokumentującym tamte wydarzenia i tamte emocje. Zdaję sobie sprawę, że prezentowane na fotografiach transparenty i napisy mogą wywoływać kontrowersje, jednak trudno polemizować z zaistniałymi i udokumentowanymi przez autora zdjęć zdarzeniami, a tym bardziej cenzurować je. Tak po prostu było.

Daje się zauważyć, że przestrzeń publiczna dla prezentowania konserwatywnych,  niepodległościowych czy innych „niesłusznych” przekonań jest częstokroć ograniczana np. pod pretekstem „mowy nienawiści”. Dowodem na to są choćby żądania usunięcia wystawy pana Zbigniewa Plucińskiego z urzędu wojewódzkiego.

Organizując tę ekspozycję, chciałem przeciwstawić się tej swoistej cenzurze i zapewnić możliwość prezentacji poglądów środowiska, które w wielu innych miejscach ma z tym ogromne problemy.


Z poważaniem

Jarosław Jakubowski
Doradca Wojewody Kujawsko-Pomorskiego
Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego
ds. Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Polityki Historycznej

 

 

 

 

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor