Wydarzenia 4 paź 19:05 | Redaktor

Tegoroczna edycja konkursu stawia przed młodymi filmowcami nie lada wyzwanie – połączenia historii Piastów z czasami współczesnymi. Urząd Marszałkowski zachęca do nadsyłania zgłoszeń, termin mija 15 listopada.

„Celem konkursu jest promocja obiektów i miejsc związanych z kujawsko-pomorskim odcinkiem Szlaku Piastowskiego” – informuje Urząd Marszałkowski, który jest organizatorem konkursu. Tematem tegorocznej edycji są „Piastowskie legendy i opowieści współczesne”. Zadaniem uczestników jest przeniesienie bohaterów wybranej legendy lub opowieści w obecne czasy. W jury zasiada m. in. znany youtuber Wojciech Drewniak, który popularyzuje historię Polski w ramach cyklu filmów „Historia bez cenzury”.

Zgłoszenia do konkursu można składać za pośrednictwem szkół, bibliotek, domów kultury i  organizacji pozarządowych. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody i zaproszenie na uroczystą galę podsumowującą. Wszystkie filmy, poza regularną oceną komisji konkursowej, będą również konkurowały o nagrodę publiczności. Dodatkową atrakcją są specjalne warsztaty filmowe, na których młodzi uczestnicy będą mieli szansę dopracować pomysły na swoje prace konkursowe pod okiem profesjonalistów. Zgłoszenia na warsztaty można przesyłać do 14 października, a na gotowe filmy organizatorzy czekają do 15 listopada.

Szlak Piastowski przebiega przez dwa województwa – wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Jest  najstarszym szlakiem kulturowym w Polsce. Łączy najważniejsze obiekty i zabytki historii związanej z początkami państwa polskiego. W województwie kujawsko-pomorskim obiekty Szlaku Piastowskiego znajdują się w Biskupinie, Gąsawie, Marcinkowie Górnym, Wenecji, Żninie, Mogilnie, Strzelnie, Pakości, Inowrocławiu, Kruszwicy, Radziejowie, Płowcach, Brześciu Kujawskim, Włocławku, Kowalu, a także w Gniewkowie i Kościelcu Kujawskim.

W roku 2011, w wyniku prac Rady Programowo-Naukowej ds. Szlaku Piastowskiego, powołanej przez marszałków województw, została wyznaczona nowa przestrzeń szlaku, wytyczona przez obiekty związane z dynastią do roku 1370. Wyznaczono także nową przestrzeń geograficzną – znalazły się miejsca związane z Piastami na całych Kujawach.

W roku 2012 Polska Organizacja Turystyczna, w ramach corocznie organizowanego konkursu, uznając rangę i dziedzictwo narodowe szlaku, przyznała Szlakowi Piastowskiemu certyfikat Najlepszego Produktu Turystycznego.

Źródło: Urząd Marszałkowski (oprac. red)

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor