Bydgoszcz 29 mar 2019 | mk
Zachodnia pierzeja: odbudować czy nie? Debata w ratuszu [WIDEO]

fot. Anna Kopeć

Chciałbym wyjść stąd i wiedzieć, co mam robić – mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podczas konferencji na temat odbudowy zachodniej pierzei Starego Rynku. Głos w sprawie zabrali m.in. historycy, konserwatorzy, społecznicy i pasjonaci Bydgoszczy.

Konferecja „Zachodnia pierzeja Starego Rynku w Bydgoszczy – przeszłość i przyszłość” odbyła się w czwartek (28 marca) w sali sesyjnej ratusza. – Cieszę się, że przybyli państwo, aby dyskutować na temat, który od wielu lat powraca z mniejszą lub większą siłą – mówił prezydent Rafał Bruski. Przypomniał, że Bydgoszcz w czasie wojny straciła m.in. pierzeję rynku i Teatr Miejski. Odbudowa drugiego obiektu jego zdaniem nie jest możliwa, m.in. ze względów „transportowych, logistycznych, zmian, które zaszły”. Pierzeję natomiast odbudować można. – Czeka na swoją realizację bądź przesądzenie, że jej nie będzie – mówił.

fot. Anna Kopeć

Wspomniał też o związanych z projektem wątpliwościach. Jeśli odbudowywać, to czy w historycznym kształcie? A jeśli tak, to co miałoby się znaleźć w odbudowanym kościele?

Prezydent przypomniał, że bydgoski biskup ordynariusz podczas spotkania w sprawie pierzei nie był zainteresowany przywróceniem budynkowi pierwotnej funkcji: „kościołem ani atrapą kościoła” – przytaczał Rafał Bruski. Z drugiej strony podczas debaty padały głosy, że trudno wyobrazić sobie taki obiekt w funkcji świeckiej. 

Obrady poprowadził prof. Lechosław Lemański (KUL), historyk sztuki. Głos w panelu poświęconym historii, archeologii miejsca zabrali prof. Jacek Woźny, rektor UKW, dr Robert Grochowski i dr hab. Marek Romaniuk z Archiwum Państwowego w Bydgoszczy. 

Przy okazji „wolnych głosów” wypowiedział się m.in. dr Stefan Pastuszewski. Przypomniał, że społeczny komitet odbudowy pierzei zawiązał się równo 30 lat temu. Założyli go Andrzej Szwalbe, Jerzy Sulima-Kamiński i obecny na konferencji profesor Włodziemierz Jastrzębski. – Te nazwiska byłyby pierwszym umocowaniem moralnym decyzji o odbudowie – mówił.

fot. Anna Kopeć

Druga część konferencji (od 1:54) była poświęcona aspektom konserwatorskim (dr inż. arch. Janusz Flemming z bydgoskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków) oraz powojennym staraniom o odbudowę pierzei (Jerzy Derenda, Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy).

W trzecim panelu (od 3:42) głos zabrali Maciej Bakalarczyk, menedżer Starego Rynku i Śródmieścia, który poświęcił wystąpienie detalom architektonicznym pierzei, dr Agnieszka Wysocka – mówiąca o planach okupantów wobec tej części rynku – i dr Iwona Jastrzębska-Puzowska, która podsumowała powojenne projekty architektoniczne odbudowy pierzei.

– Widzimy złożoność tematu – jedni chcą, drudzy nie chcą. Chciałbym na koniec wyjść i wiedzieć, co mam robić – mówił po pierwszej części dyskusji Rafał Bruski. – Gdybym umiał rozwiązać problem kościoła, to ta pierzeja już by stała – dzielił się dylematami na temat funkcji zrekonstruowanego obiektu. – Nie chciałbym, żeby decyzja zapadła w konfilcie, w dużych emocjach – mówił.

Konferencja został zorganizowana przez Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków Oddział w Bydgoszczy, Społeczna Rada ds. Estetyki Miasta i Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. 

Wideo z konferencji zobacz tutaj:

 Na temat obiektów czekających na odbudowę czytaj także rozmowę z prof. Januszem Kuttą: 

Z Bydgoszczą zawarłem małżeństwo z rozsądku [WYWIAD]

 

mk Autor