Wydarzenia 1 paź 16:43 | Redaktor
Zaczyna się głosowanie w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim

W ubiegłorocznym BBOmieszkańcy Bartodziejów zagłosowali na plenerowe koncerty nad Balatonem/fot. Anna Kopeć

Od 1 do 31 października można głosować na propozycje zgłoszone przez mieszkańców w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku przeznaczono na nie kwotę aż 16 milionów złotych. Do projektów osiedlowych i ponadosiedlowych po raz pierwszy dołączają małe projekty społeczne.

– Chcemy by mieszkańcy aktywnie włączyli się w wydawanie tych pieniędzy, oddając swoje głosy – mówił we wtorek (1 października) podczas konferencji prasowej w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych zastępca prezydenta Michał Sztybel.

Głosować można od 1 października, zarówno tradycyjnie, jak i elektronicznie, za pośrednictwem strony www.bydgoszcz.pl/bbo. Prawo do głosowania w BBO mają osoby, które ukończyły 16 lat i mieszkają w Bydgoszczy.

Papierową kartę można wydrukować samodzielnie lub pobrać w ratuszu (ul. Jezuicka 1, pok.100a). Urny na wypełnione karty znajdziemy w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu (ul. Gdańska 5); Zielonych Arkadach, szkołach i młodzieżowych domach kultury.

Niemal do ostatniego dnia głosowania w różnych miejscach Bydgoszczy parkować też będą autobusy BBO. Głosowanie zakończy się 31 października o północy.

Jak głosować?

Aby zagłosować, potrzebny jest numer PESEL, adres mail lub nr telefonu oraz podpis.
Głosować można na tylko jedno osiedle, jeden projekt ponadosiedlowy i jeden mały projekt społeczny.

W przypadku projektów osiedlowych można wybrać więcej niż jedno zadanie, pod warunkiem, że nie przekroczy się kwoty całościowej przeznaczone na wybrane osiedle. Przykładowo – przy kwocie 200 tys. zł możemy wybrać cztery zadania po 50 tys., dwa po 100 tys., albo jedno za 200 tys. złotych. Suma pieniędzy przeznaczonych na każde osiedle jest inna.

W kategorii dotyczących projektów ponadosiedlowych nie ma znaczenia, na jakie osiedle głosowaliśmy w poprzedniej części.

W głosowaniu można wziąć udział tylko raz, niezależnie od tego, czy wypełniamy kartę papierową, czy elektroniczną. W przypadku oddania wielu kart do głosowania z tymi samymi danymi, wszystkie głosy będą unieważnione.

Co do wyboru?
W tym roku weryfikację pomyślnie przeszły 244 projekty osiedlowe, 10 projektów ponadosiedlowych oraz 53 małe projekty społeczne. Do realizacji wybranych zostanie kilkadziesiąt projektów osiedlowych (aż do limitów kwot), dwa projekty ponadosiedlowe i 10 projektów społecznych.

Najwięcej projektów dotyczy terenów rekreacyjnych (siłownie, place zabaw, boiska, skateparki, ławki, wybiegi dla psów, skwery, ogrody) i infrastruktury drogowej (parkingi, ulice, chodniki, deptaki, dosadzanie drzew, wiaty przystankowe). Liczna jest też grupa propozycji związanych z poprawą bezpieczeństwa (kamery monitoringu, poprawa oświetlenia, progi zwalniające), znajdziemy też projekty związana z organizacją imprez rekreacyjnych, kulturalnych.

źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy, oprac. red.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor