Wydarzenia 22 kwi 2019 | Redaktor
Zamachy na Sri Lance. Most Uniwersytecki zostanie wygaszony

fot. bw

W geście solidarności z ofiarami zamachów na Sri Lance w poniedziałek wieczorem (22 kwietnia) około 20:30 Most Uniwersytecki zostanie wygaszony – poinformował bydgoski ratusz.

Zamachy w kościołach i hotelach na Sri Lance RUPTLY/x-news

Jak podały w poniedziałek władze Sri Lanki, liczba ofiar zamachów bombowych na kościoły i hotele wzrosła do 290 zabitych i ok. 500 rannych, ale nie jest to ostateczny bilans. Wśród ofiar jest co najmniej 37 cudzoziemców, ale na razie nie ma pełnych informacji na temat ich narodowości. Były to największe ataki na Sri Lance od zakończenia wojny domowej w 2009 roku.

Minister zdrowia tego kraju Rajitha Senaratne poinformował, że to „radykalna lokalna islamska organizacja o nazwie National Thowheeth Jama'ath (NTJ) jest odpowiedzialna za niedzielną serię ataków”.

Mało znana do tej pory NTJ jest wiązana z aktami niszczenia buddyjskich posągów na Sri Lance. Doszło do tego w zeszłym roku. Jak podała agencja AFP, szef policji na Sri Lance 10 dni temu przekazał ostrzeżenie czołowym oficerom, że zamachowcy-samobójcy z NTJ planują zaatakować „ważne kościoły”.

Władze Sri Lanki ogłosiły w poniedziałek wprowadzenie o północy stanu wyjątkowego na terenie całego kraju i zaapelowały o pomoc międzynarodową w wyjaśnianiu zagranicznych powiązań sprawców.

Źródło: Polska Agencja Prasowa, UMB

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor